Vianočné skladby, ktoré nikdy neomrzia

Vianočné obdobie je opäť po roku späť. Ani sme sa nenazdali a všade okolo nás rozvoniavajú medovníky, všetci sú na seba dobrí, nikto sa nikam neponáhľa a všetko je tak ako má byť. Trošku surreality na začiatok. Vianoce plné zhonu, nervov, nestíhačiek a stresujúcich situácií sú tu. Veľa ľudí dokonca ani nemá pocit, že sú nejaké sviatky za dverami. U nás to bolo podobné a snažili sme si vianočnú atmosféru privodiť skladbami, určenými práve na toto obdobie. Preto sme sa rozhodli zostaviť rebríček skladieb, ktoré Vám podľa nášho názoru aspoň trošku pripomenú, že tu už zajtra máme nejaké sviatky pokoja a mieru.

10. Queen – Thank God It’s Christmas

Aký by to bol rebríček vianočných pesničiek, keby sa v ňom neobjavil legendárny Freddie Mercury a kapela Queen. Aj on sa vo svojich najlepších časoch tešil na toto obdobie a zložil o ňom pieseň. Počas roka totiž zažívame veľa ťažkých situácií, chodíme všade možne po svete a nemáme čas na seba a svojich blízkych. Táto skladba vystihuje to, na čo sa veľa ľudí tak teší. Čas strávený so svojimi blízkymi a pokoj v duši. Vďaka Bohu za Vianoce!

9. Band Aid – Do They Know It’s Christmas?

Nie všade sú také vľúdne podmienky na život ako u nás. Niekde zúria vojny, inde ľudia nemajú strechu nad hlavou. Aj táto pieseň vznikla práve preto, aby niekomu pomohla. V roku 1984 pod hlavičkou Band Aid vyšla skladba Do They Know It’s Christmas? pre získanie finančnej podpory obetiam hladomoru v Etiópii. Vedia vôbec ľudia, ktorých sužujú takéto problémy, že sú nejaké Vianoce? Bob Geldof a Midge Ure im o tom dali vedieť.

8. John Lennon – Happy Xmas (War Is Over)

John Lennon a Yoko Ono sa dlho snažili promovať mier. Jedným z ich projektov bola aj pieseň Happy Xmas, ktorej hlavnou tématikou je okrem Vianoc aj radosť z konca vojny. Túto skladbu napísali v hotelovej izbe v New Yorku, po vydaní však nebola zaradená do rebríčka, čo v tejto dobe znamenalo, že sa k nej ľudia nedostali. Nakoniec sa tak stalo o rok neskôr, a to v roku 1972, kedy pieseň vydali v Spojenom Kráľovstve a pomaly ale isto sa dostávala do povedomia ľudí v Amerike a aj inde vo svete.

7. Melanie Thornton – Wonderful Dream (Holidays Are Coming)

Každý sa vo svojom školskom veku tešil na prázdniny, a kto tvrdí, že nie, pravdepodobne klame sám seba. A dvojnásobne sme sa tešili na tie vianočné! Témou tejto piesne je práve príchod prázdnin. Skladba sa preslávila najmä vďaka firme Coca-Cola, ktorá ju využila ako soundtrack k svojej reklame s vianočným kamiónom. Veď viete, Vianoce už prišli.

6. Dean Martin – Let it Snow!

Jedna z najstarších v našom rebríčku. Už v roku 1945 ľudia vedeli, že k Vianociam patrí sneh. Skladbu nahralo viacero interpretov, ale najlepšia a najznámejšia je verzia práve od Deana Martina. Čo viac ako pukotajúci oheň v krbe a sneženie za oknom si priať na Štedrý večer?

5. Train – Shake up Christmas

Opäť Coca-Cola? Je to tak, spájate si to správne. V roku 2010 sa znova rozhodli pre reklamnú kampaň pred Vianocami a spojili ju so skvelou pesničkou, ktorú naspieval Pat Monahan. Táto pesnička má spojiť ľudí zažívajúcich finančné problémy počas finančnej krízy. Budete aj vy priateľskejší na ľudí okolo seba? Prebuďte to šťastie, veď je predsa vianočný čas.

4. Lojzo a Miro Žbirka – Každý deň budú vraj Vianoce

Čo by sme boli za slovenský web, keby sme nezaradili do nášho rebríčka slovenskú pieseň? Aj tu ich máme dosť, ale táto je už dlhé roky ťahúňom vo svojom obore. Prespievalo ju už viacero interpretov, ale verzia od Lojza a Mekyho je ikonická. Čo viac o tom? Veď si vypočujte.

3. Chris Rea – Driving Home For Christmas

Najviac ospevovaná téma vo vianočných pesničkách je práve o návrate k svojim blízkym. Túto tému si vybral aj Chris Rea a vytvoril bravúrnu pieseň o jeho jazde domov na Vianoce. Táto skladba je tak kvalitná, že si ju vypočujete aj keď ste celý rok doma a najďalej, kde vám na Vianoce treba ísť je kuchyňa.

2. Wham! – Last Christmas

Čo ste robili posledné Vianoce vy? George Michael daroval svoje srdce tej nesprávnej a to bola veľká chyba. Tento rok to už však nespraví a dá ho niekomu výnimočnému… aj keď možno o rok o tom bude spievať znova. Táto pieseň je jedna z najhranejších a najznámejších po celom svete. Označuje sa aj ako „najvianočnejšia“. Je to tak aj u Vás?

1. Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Mariah Carey spieva v tejto svižnej hitovke o tom, ako jej nezáleží na darčekoch. Všetko čo chce na Vianoce, je jej láska. Santa Claus ani sneh na ňu nemajú žiadny vplyv. Tento rok chce naspäť len jediné. Skladbe dodávajú vianočnú atmosféru okrem textu aj zvonkohry. Klip, v ktorom sa Mariah váľa v snehu pozná asi každý. A ak nie, tu si ho môžete pozrieť.

Bonus: Tichá noc

K tomuto netreba písať asi nič. Stačí počúvať 🙂

Všetkým čitateľom želáme krásne, šťastné a ničím nerušené sviatky v kruhu svojich blízkych!