Attackview – Norbert Ronin: za rapperom som prišiel na drzovku

Po minulom rozhovore o pokri sme po dlhšiom čase späť, no dnes je téma z úplne iného súdka. Norberta Ronina, mladého sympatického a šikovného rodáka z východu, pravdepodobne poznáš z produkcií na úspešných trackoch, ako napríklad Vízia od Moma, kde bol na feate Rytmus, mimoriadne úspešná pesnička V Aute od Pil C-eho s Vladimirom 518, alebo nadupaný Prekrásny Nový Svet od Boy Wondera, kde sa v šialenom videoklipe natáčanom v Košiciach objavil sám Noro. Stretnúť ho môžeš aj na

Okrem toho, čo má tento chalan nové alebo kde ho momentálne máš možnosť zastihnúť, nám prezradil, aký je jeho názor na nepodarený cover Rockstar od Aless, alebo ešte stále aktuálna kauza produkcií od MadSkilla, na ktorého účet padli obvinenia z kopírovania.

Bez žiadnych zbytočných kecov naviac, poďme vyspovedať nášho dnešného pána na holenie.

Foto: Matúš Zeťák

Ahoj Noro, vieš sa nám v krátkosti predstaviť, pre tých, ktorí ťa nepoznajú?

Čau. Som Norbert, Norbert Ronin, mladý tmavooký šuhaj z východu žijúci v Prahe, čo miluje hudbu. Som Producent a DJ s dosť špecifickým zvukom. 

Momentálne sa venuješ hudbe, to však takto nebolo vždy. Kedy nastal zlom, že si sa rozhodol venovať hudbe naplno, a čo ťa k tomu viedlo, respektíve, čo tomu predchádzalo?

Moji predkovia z otcovej strany sa asi všetci venovali hudbe, paradoxne, moja predstava vytvoriť nejakú hudbu vznikla, keď sa mi náhodou do ruky dostal software Virtual DJ. Skrečoval som tam myšou jak primitív a po pár dňoch som si povedal, že nechcem len mixovať cudzie, ale chcem tvoriť vlastné veci. Mimo to som si stále všímal, jak sú skladané bicie v rapových hudbách, ako sú skladané melódie, aké sú prechody, zvuky a celú tú chémiu hudby. Dostal som sa k FL Studiu a začal tvoriť.

Vedel si od začiatku, že sa tým chceš živiť, alebo si to bral ako voľnočasovú aktivitu, ktorá ťa baví? Ako na to reagovalo tvoje okolie?

Rýchlo som zistil, že to je to, čo hľadám, že som sa v tom našiel. Ono je to stále najprv voľnočasová aktivita, záleží do akej miery ťa to baví, jak veľmi to chceš, koľko si ochotný obetovať atď. Reakcie boli samozrejme všelijaké. Nikdy nevyhovieš každému, to je nepísaný zákon. By the way pozdravujem všetkých, čo sú so mnou od začiatku. Lásku a fľašu vám.

Taktiež nás zaujalo tvoje meno. Vieš nám opísať, ako ti napadlo a čo pre teba znamená?

Ronin má hlbší význam. Je to trieda samurajov bez pána. Znamená pre mňa dosť veľa, plus ma táto tématika baví. Ak by som ten význam mal preniesť z ázijských dejín na modernú dobu, tak použijem slovo selfmade. Sám bez pána na svojej životnej ceste. O to viac mi prihral fakt, že som sa predtým volal norobeatz a každý už mal za menom “beatz”, tak to bola o to lepšia zmena.

Ako vlastne vznikla tvoja prvá skladba? Stál za tým nejaký počítačový software, alebo si použil hudobný nástroj?

Moj prvý beat bol úplny grc, lebo som nič nevedel. Mal som predstavu, ale nemal som ani štipku vedomosti ako toho docieliť. Stálo za tým FL Studio. Prvé beaty som robil bez kláves.

Máš už na našej scéne niekoľko producentských bangrov. Ako si sa dostal ku prvej spolupráci s naším rapperom?

Na drzovku som za ním prišiel, že som ten a ten a robím to a to, a že si myslím, že by sa mu to hodilo. Vypýtal som si mail, číslo a spolupráca začala. Teraz je to už samozrejme ľahšie, ale prvýkrát to bolo presne tak, ako hovorím. Čiže ak si producent a sa hanbíš, alebo máš príliš veľké ego a myslíš si, že tento spôsob je istou formou lezenia interpretovi do zadku, si na omyle. Nevieš sa predať, nemáš nič.

Ktorú spoluprácu si ceníš najviac zo všetkých?

Prekrásny nový svet s Boy Wonderom. Super natáčanie, úplne emócie jak dorazil master, veľa nervov atď. To bolo fakt top.

S ktorým interpretom sa ti spolupracuje najlepšie? Komu najčastejšie kryješ chrbát na koncertoch?

Boy Wonder, Pil C a Aless. Na koncertoch som kryl chrbát párkrát Egovi, párkrát Wonderovi a Aless. Najlepšie symbiózy sú presne pri nich. Umelci telom aj dušou.

U nás si vytvoril veľmi veľa dobrej hudby. Neplánuješ preraziť aj do zahraničia? Je niekto, s kým by si chcel niečo vyprodukovať?

Do zahraničia? Prečo nie, samozrejme, že je. Hneď by som dal taký feat so Skrillexom, Getterom, Barely Alive, Travis Scott, Jayden Smith a veľa ďalšími. Každopádne, o zahraničnom trhu uvažujem viac z inštrumentálneho hľadiska, ale písal som si napr. aj s Lil B a podobne. Nič nevylučujem, ale momentálne to neni mojou top prioritou.

Pekné vízie. Aké máš ešte plány do budúcna? 

Spravil som najdôležijtejší krok v živote a kariére, a to ten, že som sa presťahoval do Prahy. Usádzam sa, rozhadzujem siete. Plánujem buď vydať album alebo vydávať single. Tvoriť nonstop a možno vytvoriť audiovizuálnu show, ale to je všetko budúcnosť.

Na akých akciách je možné ťa zastihnúť?

Momentálne vymetám top pražské kluby DJ setmi a všetky ostatné bookingy vešám na Instragram a Facebook.

Nedávno otriasla našou scénou kauza s Aless, pretože vydala nepodarený klip s prespievanou skladbou Rockstar od Post Malone. Čo si o tom myslíš a ako sa ti javili reakcie niektorých interpretov?

Myslím si, že to vôbec nemyslela zle. To, že jej to nevyšlo, je jedna vec, to, že voči nej poslucháči spustili kyberšikanu, je vec druhá. Neviem, prečo si stále toľko ľudí myslí, že byť interpretom znamená byť neomylný. Je to holka, ktorá vyšla s kožou na trh v 16tich rokoch, to chce fakt odvahu. Rockstar nevyšiel, ale stojím za ňou.

Po návrate MadSkilla na scénu sa Smart zo zoskupenia DMS vyjadril na jeho odresu, že jeho nové skladby (Shinobi, Som Okej) sú okopírované. Na jeho stranu sa pridal aj Dame, no iní zas tvrdia, že ide o normálny krok a je to len vec inšpirácie. Keďže si sám producent, aký je tvoj postoj k tejto situácii a celkovo ku kopírovaniu beatov?

Prvé hudby vznikli tak, že sa zaslučkoval drumbreak z jednej platne a melódia z druhej platne. Voláme to sampling. Neskôr sa stalo trendom prehrávať melódie, samplovať a dopĺňať vlastné, alebo úplne odsunúť samplovanie bokom. Sampling tu je od začiatku hiphopu, vďaka nemu vznikli prvé hiphopové beaty. Ja osobne som začínal na samplingu, momentálne ho ale využívam minimálne. Či je toto istou formou samplingu alebo nie, nech posúdi každý individuálne. Niektoré weby uvádzajú v tips and tricks reprodukovať známu vec pre získanie knowhow a docielenie istého soundu. Madskilla cením a viem, že je to maximálne kvalitný producent. Peace

Ako reaguješ na fanúšikov? Nemáš problém dať fotku, poprípade prehodiť pár slov?

Veľmi dobre. Vážim si každého jedného, a keby som mohol, rozdelím sa na tisíc častí, aby som sa každému mohol venovať. Nejde mi do hlavy, že niekto má dvakrát alebo trikrát skúsenosť, že interpret mu vynadá alebo je extrémne povrchný. Ja si plne uvedomujem a cením support, na druhej strane chápem, že nátlak je obrovský, ale tak sme to predsa chceli. Ne stále máme svoj deň, ale v globále sa dá byť normálny.

Ďakujeme za tvoj čas a ochotu. Mohol by si na záver niečo odkázať našim čitateľom?

Majter sa radi, počúvajte dobrú hudbu. Pozdravujem všetkých, čo mi dávajú support. Love ya.

 

Ak si myslíš, že si niečím pre svoje okolie zaujimavý, poprípade poznáš niekoho takého, neváhaj a ozvi sa nám na našom maily -> redakcia@attacker.sk, alebo do správy na -> Facebookovej stránke