Ružovšie ako cukrová vata – jazero Hillier vás okúzli svojou neuveriteľnou krásou

Máte radi turistiku a často navštevujete miesta ako Štrbské pleso, Oravská priehrada alebo iné krásne jazerá a vodné plochy, ktoré sa tu nachádzajú? Slovensko sa vyznačuje krásou svojej prírody a priláka ročne tisíce turistov. Pravdepodobne nie je na Slovensku človek, čo by nepočul o Štrbskom plese. Niet sa čomu diviť. Je to nádherné miesto umiestnené v čistom tatranskom prostredí. Máloktoré miesto podobného charakteru tromfne našu nádheru. Jedným z týchto miest je jazero Hillier v Austrálii. Tento skvost je ružový asi tak, ako detská izba trojročného dievčatka. Neviem ako vy, ale ja by som sa tam určite išiel pozrieť.

Jazero vedľa oceánu

Prirodzene sa vyskytujúce jazero Hillier sa nachádza na najväčšom ostrove zo súostrovia Recherche Archipelago. Toto súostrovie tvorí 105 ostrovov a ostrovčekov, ale tento je najznámejší. Dokonca ľudia, ktorí letia nad týmto ostrovom v lietadle, si všimnú neobyčajnú krásu tohto ostrova. Toto miesto už v dnešnej dobe priťahuje návštevníkov z rôznych kútov sveta. Nikto zatiaľ nevysvetlil, prečo je voda v jazere ružová, no to tomuto miestu pridáva na tajomnosti. Toto jazero dlhé približne 600 metrov je oddelené od oceánu kúskom pláže a hustým lesom, kde rastie prevažne eukalyptus.

jazero, hillier, lake, pink, ružová, australia
Zdroj: thepinnaclelist.com

Jazero, ktoré pripomína bublinu zo žuvačky je pomerne malé- niečo okolo 150 000 metrov štvorcových. Celkový pohľad na túto prírodnú nádheru je ovplyvnený kontrastom farieb. Ružová vodná plocha obklopená pieskom, tmavozelené koruny stromov spojené so sýtomodrým oceánom.

mapa, jazero, hillier, pink, ostrov, australia
Zdroj: maps.google.com

Ak ste rozmýšľali, že si tu zaplávate, asi vás sklamem. Nie je otvorené pre verejné kúpanie, a to kvôli nedostupnosti oblasti. Navyše je veľmi plytké a jeho pobrežie je pokryté soľnou kôrou. To spôsobuje, že je asi desaťkrát slanšie ako voda v oceáne. Napriek tomu sa predpokladá, že jedno okúpanie v tomto jazere by nemalo byť nebezpečné.

Ružové prekvapenie pre Matthewa Flindersa

Prvý, kto objavil a zapísal do máp jazero Hillier bol Matthew Flinders v roku 1802. Bol to britský navigátor a hydrografér, teda človek, ktorý analyzoval podmienky a charakteristiky povrchových vôd zeme. Jazero objavil tak, že vyliezol na najvyšší bod ostrova. Bol prekvapený, akú nádheru práve objavil. Od tohto momentu sa začali dohady o tom, prečo je voda ružová.

jazero, hillier, ružová, australia, pink, lake
Zdroj: thepinnaclelist.com

Na svete sa nachádza viacero vodných plôch ružovej farby. Jazero Hillier je ale jedným z tých, pri ktorom sa doteraz nezistilo, čo konkrétne spôsobuje toto sfarbenie a prečo si ho udržuje počas celého roka. V iných prípadoch je to spôsobené vysokou koncentráciou soli a prítomnosti istých druhov rias spojených s ružovými baktériami, známymi pod názvom halobaktérie. Hillier je stále tajomstvom. Jedným z hlavných dôvodov je to, že jazero sa nachádza na neprístupnom mieste a je problematické ho skúmať. Kedysi v 20. storočí bolo síce používané na ťažbu soli, no trvalo to len 6 rokov a tento projekt bol ukončený.

Momentálne je len jediná možnosť, ako sa na jazero Hillier pozrieť vlastnými očami. Takýto výlet vám ponúknu v Perte, kde si môžete zaplatiť let vrtuľníkom. To stojí okolo 2000 dolárov a okrem prehliadky ružovej „bubliny“ uvidíte aj celé súostrovie. To určite nie je pohľad na zahodenie. Jeden z miestnych obyvateľov bol natoľko inšpirovaný týmto výletom, že si kúpil vlastnú helikoptéru a založil firmu poskytujúcu tieto „zájazdy“.

pink, hillier, jazero, lake, australia
Zdroj: thepinnaclelist.com

Zdroj: amusingplanet.com, twistedsifter.com