Dubai Creek Tower – nová dubajská stavba bude siahať na métu jedného kilometra nad morom

Už niekoľko rokov sa vie, že Dubaj ponúka najdrahšie, najluxusnejšie, najvyššie a mnohé ďalšie naj. Momentálne si drží aj štatút mesta, v ktorom sa nachádza najvyššia stavba sveta. Je ňou Burdž chalífa (Kalifova veža), ktorá s výškou 828 metrov nad morom v roku 2008 prebrala prvenstvo mrakodrapu Tchaj-pej. Dubajskí šejkovia nechceli nechať nič na náhodu a rozhodli sa prekonať sami seba. Ďalšou obrovskou stavbou je od roku 2016 Dubai Creek Tower, alebo The Tower at Dubai Creek Harbour.

dubaj, mrakodrap, burj, khalifa, creek, harbour, tower
Zdroj: wikipedia.org

Architekt, ktorý zanechá odkaz aj v Dubaji

To, že sa stavba zapíše do dejín svojou výškou je už teraz jasné. Jej výška by mala dosiahnuť minimálne 928 metrov nad morom. To je presne o sto metrov viac, ako má doterajšia najvyššia stavba. Nie je však vylúčené, že sa priblíži aj k magickej tisícke. Na svoje plecia si tento projekt zobral španielsky architekt Santiago Calatvara. Tento človek sa už svojimi návrhmi podpísal pod viaceré stavby, ktoré sú vo svete známe. Najznámejšími sú napríklad Múzeum zajtrajška v Riu, železničná stanica Liege-Guillemins, Auditorio de Tenerife v Španielsku alebo Olympíjsky komplex v Aténach. Ak sa pozriete na jeho predchádzajúce projekty, určite vás oslovia svojím výzorom. Inak tomu nebude ani pri tejto budove, ktorá bude mať prívlastok najvyššia.

Santiago Calatrava, dubaj, mrakodrap, architekt, stavba, budova
Zdroj: wantedinrome.com

Koncept pripomína viac šíp, ako mrakodrap

Architekt Santiago Calatvara spolu so spoločnosťou Emaar Properties budú pracovať na budove, na ktorej vrchole sa má nachádzať lúč svetla, niečo ako maják do neba. Pod ním budú k dispozícii pozorovacie mostíky, vrátane The Pinnacle Room s 360 stupňovou možnosťou rozhľadu na mesto.

dubaj, mrakodrap, sky, khalifa, burj, rekord
Zdroj: emaar.com

Návrh stavby obsahuje železobetónové jadro, ktoré siaha až na vrchol a je opevnené oceľovými lanami, ktoré majú za úlohu ukotviť a istiť celú budovu.  Momentálne sú dokončené základy celého tohto objektu a čaká sa na ďalší postup prác. Odhadovaná cena celého projektu je miliarda dolárov a dokončený by mal byť v roku 2020. Táto stavba predstavuje budúcnosť v obore architektúry a stavieb. Pre krajšiu predstavu si pozrite video, ktoré poskytla samotná firma, ktorá sa stavbou zaoberá.

A čo my, kedy sa u nás dočkáme niečoho podobného?

Zdroj: emaar.com, thetowerinfo.com