Podľa skutočnej udalosti #1: V zajatí démonov

V dnešnej dobe, kedy sú obľúbené filmy a seriály, sa stretávame dosť často s titulmi, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Niektoré podrobne skúmajú danú udalosť, iné sú na nej len založené a spracované tak, aby viac zaujali. Niektoré sú postavené len na domnienkach alebo legendách. To zvyčajne vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti vo vierohodnosti daného titulu. My sme sa vám rozhodli pravidelne, a to teda každý štvrtok, prinášať skutočné udalosti, podľa ktorých bol film natočený alebo inšpirovaný. Uvidíte sami, že niektoré z nich sú v skutočnosti ešte horšie ako v samotnom filme. Alebo naopak, boli veľmi prikrášlené len preto, aby diváka zaujali.
Prvým dielom z tejto série je horor The Conjuring, alebo po našom, V zajatí démonov.

Nízkorozpočtový film s veľkým úspechom

Film V zajatí démonov je jedným z najznámejších hororov, ktoré za posledných niekoľko rokov uzreli svetlo sveta. Režisér James Wan sa rozhodol, že sfilmuje jednu zo zvláštnych udalostí, ktorá sa začala odohrávať ešte v 20. storočí. Ide o prípad démonického vyčíňania na rodine Perronovcov, odohrávajúca sa na Rhode Island v USA. Prípadu sa ujali Ed a Lorraine Warrenovci a film nakoniec skončil vyhnaním démona z Carolyn Perronovej a skončil šťastne. Z nízkeho rozpočtu 20 miliónov dolárov tvorcovia získali až 300 miliónov, čo poukazuje na veľký úspech. Film sa napriek tomu stretol po svojom vydaní s veľkou kritikou. Vraj veľmi detailne zobrazuje paranormálne javy na rodine a môže ovplyvniť divákov.

Bol film skutočne tak detailne spracovaný, alebo išlo len o blúznenie a fantazírovanie režiséra, ako to mnohí dodnes tvrdia?

conjuring, perrons, demon, warrens, horror, batsheba
Zdroj: YouTube

Perronovci ako obeť démona

Celý problém sa začal v januári roku 1971. Vtedy sa rodina Perronovcov presťahovala do statku v meste Harrisville na Rhode Island. Odvtedy Carolyn a Roger Perron spolu so svojimi piatimi dcérami začali vnímať podivné veci. Carolyn tvrdila, že sa to začalo takmer hneď po nasťahovaní. Zdalo sa jej, že sa zubná kefka sama od seba pohybuje, v kuchyni, kde nikto nebol, došlo k rozbitiu čajníka a na podlahe, ktorú práve vyčistila sa zjavili kôpky nečistôt. Jej dcéry tiež začali pozorovať v dome a v okolí niekoľko duchov, ktoré boli neškodné. Bolo ich tam aj zopár takých, ktorí boli „nahnevaní“. Carolyn sa rozhodla, že preskúma históriu domu. Zistila, že tu už osem generácií žila rovnaká rodina. Mnohí členovia tejto rodiny zahynuli záhadným spôsobom. Niekoľko detí sa utopilo v miestnom potoku, jeden chlapec bol zavraždený a niektorí sa obesili v podkroví.

conjuring, perrons, demon, warrens, horror, batsheba
Zdroj: YouTube

Podľa filmu bol najstrašnejším duchom/démonom v dome Bathsheba. Najstaršia z dcér Perronovcov Andrea povedala, že ktokoľvek bol duchom, cítil sa ako pán domu a nebola stotožnená s tým, že by sa o túto úlohu mala deliť s niekým iným, v tomto prípade s Carolyn.

Žena Bathsheba – satanistka z minulosti

conjuring, perrons, demon, warrens, horror, batsheba
Zdroj: YouTube

Tento démon, ktorý vraj terorizoval rodinu na statku, žil reálne na tomto mieste. 10. marca 1844 si Bathsheba zobrala za muža Judsona Shermana a presťahovali sa na daný statok. Hovorí sa, že manželia Shermanovci mali štyri deti, ktoré údajne zomreli počas svojho detstva, pretože ich matka bola čarodejnica a obetovala ich Satanovi. Jedno z detí bolo zavraždené tak, že ho matka bodla do hlavy šijacou ihlou. Napriek týmto skutkom Bathsheba Sherman nebola potrestaná. Svoje činy podľa všetkého opakovala aj po svojej smrti.

conjuring, perrons, demon, warrens, horror, batsheba
Zdroj: YouTube

Došlo k najhoršiemu

Potom, ako sa mierumilovní duchovia začali vytrácať a viac na seba pútali paranormálne javy, ktoré rodine nedali spávať, začalo dochádzať aj k útokom. Najprv došlo k hádzaniu postelí počas noci a potom aj k útoku na Carolyne. Tá tvrdí, že ju raz zobudila Batsheba na jej hrudi so slovami „Vypadni, ja ťa vyrazím temnou smrťou!“ Raz mala na tele aj zranenia od ihly, čo dokladuje prítomnosť práve spomínanej Batsheby. Okrem nej sa vraj v dome nachádzalo veľa ďalších nežiaducich spolubývajúcich. Tí vraj boli cítiť hnilobou, chladom, a stále ste mali pocit, že vás niekto sleduje. Najkritickejším miestom bola pivnica, ktorej sa všetci snažili vyhýbať. Problém bol so záhadne sa kaziacim kotlom. Preto Roger Perron nemal veľakrát na výber a musel do pivnice ísť, aby ho opravil.

conjuring, perrons, demon, warrens, horror, batsheba
Zdroj: YouTube

Rodina si nevedela rady, preto zavolala do domu vychýrených profesionálov v tomto obore- manželov Warrenových. Tí navštívili dom niekoľkokrát preto, aby vyšetrili udalosti opísané rodinou. Lorraine sa snažila naviazať spojenie s duchmi a spolu s Edom pripravili seánsu. Počas nej démon priamo posadol Carolyn. Tá najprv začala rozprávať divným jazykom a vôbec nie svojím hlasom. Potom ju aj so stoličkou nadvihlo do vzduchu a prehodilo skrz celú miestnosť. Vo filme ste mohli vidieť trošku rozdielnu scénu. Ed spolu s ostatnými skúšal exorcizmus. Manželia Warrenovci sa v skutočnosti vyjadrili, že exorcizmus nikdy sami nepraktikovali, pretože je pri tom potrebný katolícky kňaz. Tu film skončí. Skutočný príbeh bohužiaľ pokračoval aj ďalej.

Opustenie domu

Po tejto udalosti Roger vyhnal zo svojho domu Warrenovcov. Obával sa o psychický stav svojej ženy a trval na tom, že za to môžu práve oni. Problémy však neskončili. Rodina bola naďalej terorizovaná temnými silami. Konečne sa rozhodli opustiť svoj dom. Najprv to nebolo možné, hlavne kvôli finančným problémom rodiny, ktoré trvali ešte sedem rokov. Nakoniec sa im podarilo odsťahovať v roku 1980. Presťahovali sa do Georgie, nepríjemnosti ich napriek tomu nasledovali. V roku 2011 napísala Andrea Perronová trojdielnu knihu Dom temnoty, dom svetla. Dva roky na to bol natočený film.

Myslíte si, že film bol skutočne taký hrozný, ako tvrdia kritici, alebo je to len mierne priblíženie problémov Perronovcov? Názor necháme na vás.

Zdroj: allthatsinteresting.com