Umenie ako brána do duše – svetoznáme múzea, ktoré sa oplatí navštíviť

Umenie napĺňa naše životy, je to akýmsi svetlom. Ako povedal jeden slávny maliar „Umenie zmýva z duší prach každodennosti.“ Preto som sa rozhodla napísať tento článok o múzeách, ktoré stojí za to navštíviť ich.

Van Gogh Museum – Amsterdam

Určite všetci veľmi dobre poznáte známeho maliara Vincenta V. Gogha. Ja osobne milujem jeho tvorbu a maľby. Keď ste tak isto verným fanúšikom jeho obrazov, nezabudnite navštíviť Múzeum V. Van Gogha v Amesterdame. Od 23. marca do 24. júna tam prebieha výstava ‚Van Gogh & Japan‘. Jedným z jeho hlavných zdrojov inšpirácií bola japonská tlač. K týmto obrazom sa viaže aj veľmi zaujímavý príbeh, ako sa k japonskej tlači Vincent vlastne dostal. Určite to stojí za návštevu.

múzeum, maliar, Amsterdam, umenie, tráva, mesto, muž
Zdroj: getyourguide.com

Vasarely museum – Budapešť

Trošku iné, veľmi zaujímavé múzeum sa nachádza aj v neďalekom Maďarsku. Materiál tvoriaci základnú zbierku múzea daroval Victor Vasarely maďarskému štátu na začiatku osemdesiatych rokov a inštitúcia otvorila svoje dvere verejnosti na hrade Zichy v Óbude v roku 1987. Viac ako štyristo unikátnych a reprodukovaných skladieb poskytuje ucelený prehľad o diele umelca. Múzeum je zamerané na Pop Art. Od 28. marca do 22. mája tam prebieha výstava Fuga. Fuga znamená v preklade priestor v priestore. Výstava spočíva v identifikácii vizuálnych odpovedí na niekoľko otázok. Kde je prelomový bod v prechode? A aký je vzťah medzi rozhraním/medzipriestorom s medzerami, ktoré od seba oddeľujú? Do akej miery má medzera a priestor estetický význam? Aké je vnímanie medzery?

múzeum, Maďarsko. pop art, umenie
Zdroj: Gábor Szabó

Louisiana museum – Dánsko

Múzeum moderného umenia v Dánsku neďaleko Kodane. Toto múzeum každoročne predstavuje šesť špeciálnych výstav a nachádza sa tam viac ako 3500 umeleckých významných diel. Od 1.februára do 27.mája tam prebieha prezentácia originálnej keramiky Picassa – začiatok 60. výročia narodenia v Louisiane. Tak isto od mája tam bude prebiehať výstava nie veľmi známej umelkyne Gabriele MunterNapriek tomu, že ešte nie je všeobecne známa, nemecká maliarka Gabriele Münterová by mala byť uznaná za jej výrazný príspevok k umeniu dvadsiateho storočia. Pri pohľade na Müntera je táto výstava prvou už niekoľko desaťročí, ktorá odhalí mnohé aspekty jej dlhej a mnohorozmernej umeleckej kariéry.

múzeum, Dánsko, umenie, príroda
Zdroj: louisiana.dk

Galery of Art – Praha

 Čo môže byť krajšie, ako umenie v Prahe ? Praha je  domovom troch unikátnych výstav: zbierka diel renomovaného španielskeho umelca Salvadora Dalího, kde si môžete pozrieť keramiku, či originálne fotky tohto umelca. Výstava „Andy Warhol – ja som v poriadku“, ktorá predvádza široké spektrum umeleckého talentu tejto osobitej osobnosti. Tak isto v Prahe môžete navštíviť múzeum Alfonsa Muchu. Jediné múzeum na svete venované životu a diela svetovo uznávaného českého umelca ART NOUVEAU Alphonse Mucha, bolo otvorené v Prahe pre verejnosť 13. februára 1998.
múzeum, umenie, Warhol, farby, banány, obrazy
Zdroj: prague.eu

Tak isto ako aj múzeá, aj filmy sú súčasťou umenia. Preto vám prinášam krátke filmové ukážky o niektorých maliaroch, o ktorých ste sa tu dočítali. Tieto filmy vám prinášajú trochu zo životov známych maliarov, ich životné príbehy a osudy.

 

Pridaj komentár