Podľa skutočnej udalosti #2: 12 strong

V dnešnej dobe, kedy sú obľúbené filmy a seriály, sa stretávame dosť často s titulmi, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Niektoré podrobne skúmajú danú udalosť, iné sú na nej len založené a spracované tak, aby viac zaujali. Niektoré sú postavené len na domnienkach alebo legendách. To zvyčajne vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti vo vierohodnosti daného titulu. My sme sa vám rozhodli pravidelne, a to teda každý štvrtok, prinášať skutočné udalosti, podľa ktorých bol film natočený alebo inšpirovaný. Uvidíte sami, že niektoré z nich sú v skutočnosti ešte horšie ako v samotnom filme. Alebo naopak, boli veľmi prikrášlené len preto, aby diváka zaujali.
Druhým dielom z tejto série je vojnová dráma 12 Strong

Udalosti z 11. septembra 2001

Pravdepodobne všetci z nás vedia, čo sa stalo 11.9.2001 v New Yorku. Ako to bolo v skutočnosti, to je názor každého jedného z nás, ale film 12 Strong sa opiera práve o udalosti po tomto incidente. Hlavným hrdinom celého príbehu je Mark Nutsch (vo filme Chris Hemsworth), ktorý bol z pôvodnej pozície kapitána špeciálnych jednotiek preložený na prácu v kancelárii. Tak ako aj vo filme, aj v skutočnosti Mark prišiel po tragickom incidente za svojím veliteľom plukovníkom Bowersom a požiadal ho o pridelenie naspäť k svojmu tímu. Počas útoku na World Trade Center bolo niekoľko vojakov „ODA 595 Special Forces“ na cvičení. Tí boli nútení počas noci zostať na brehu rieky Cumberland, pretože hustá hmla im neumožnila pohybovať sa na svojich nafukovacích člnoch. Ráno, keď sa vybrali späť na základňu, sa o nešťastí dozvedeli z rádia. Tu dochádza k prvému rozdielu medzi realitou a skutočnosťou. Vo filme sa pre nich vrátia iní členovia tímu a túto správu im oznámia.

dvojicky, ground zero, attack, teroristi, USA
Zdroj: geeknoob.com

Výprava do Afganistanu

Jednotka ODA 595 bola premiestnená 5. októbra 2001 do Afganistanu, kde ich prvou úlohou bola záchrana zostrelených pilotov počas vzdušnej vojny. Tá bola následne upravená. Vojaci sa mali pripojiť k etnickým lídrom a spoločne bojovať proti nepriateľovi – Talibanu a ich spojencom z Al-Káida. ODA 595 sa mala spojiť s afgánskym generálom Rashidom Dostumom a spoločne mali vytvoriť „nebezpečné pásmo“ pre Taliban. Táto skupina vojakov bola pre túto misiu zvolená právom. Vyspelí vojaci, ktorí spolu pôsobili už cez 2 roky, mali bojové skúsenosti z predošlých akcií. Už predtým sa zúčastnili misií v Afganistane alebo Uzbekistane. Výnimkou bol kapitán Mark Nutsch. Ten nemal žiadne bojové skúsenosti, no napriek tomu bol kapitánom tímu a mal tam svoj prirodzený rešpekt.

horse, soldiers, kapitan, dostum, nasch, afganistan, taliban
Zdroj: military.com

Malá šanca na úspech

Od začiatku misie bolo všetkým jasné, že šanca na úspech je mizivá. Niektorí z vojakov dokonca pred odchodom zorganizovali rodinnú rozlúčku. Hlavným dôvodom bola presila nepriateľa. 12 amerických vojakov spojených s približne 200 žoldniermi pod vedením generála Dostuma a niekoľko miestnych vojakov na polovičný úväzok. Americká armáda pre nich nemohla veľa spraviť, pretože bola vzdialená až 9 míľ. Generálporučík Mulholland sa vyjadril, že je toho málo, čo pre nich môže urobiť pomaly, a nič, čo pre nich môže urobiť rýchlo. Celé bojové zoskupenie tak bojovalo bez možných posíl od Američanov. Vo filme bol daný dôraz na to, že generál Dostum nepúšťal do prednej línie Američanov, ale vždy so svojimi jednotkami viedol útok ako prvý. Bolo tomu tak aj v skutočnej bitke. Vyjadril sa, že radšej nechá zomrieť stovky svojich mužov, ako by mal čo i len jeden z ich spojencov utrpieť zranenie.

horse, soldiers, taliban, afganistan, dostum, nasch
Zdroj: iowastatedaily.com

Zázrak v priamom prenose

Každý z vás si určite povie, že bojové scény neboli úplne v súlade s realitou. Treba si však uvedomiť, že reálne vykreslenie bojov by asi také zaujímavé pre oko diváka nebolo. Zvyšok ale so skutočnými udalosťami úplne sedel… no až na scénu, kde jedného z vojakov ťažko zraní granát. To sa nestalo, ani jeden z nich nezomrel a neutrpel ani vážnejšie zranenia. Naozaj obdivuhodné. Jednotka ODA 595 svoju misiu splnila do detailov. Ba ešte lepšie, ako bolo pôvodne naplánované. Velenie odhadovalo trvanie misie na 3 a viac mesiacov. Tí sa so situáciou nemaznali. Talibanskú pevnosť Mazar-i-Sharif obsadili za neuveriteľné 3 týždne a položili tak základ pre celkové zvrhnutie Talibanu v Afganistane. Historici túto udalosť nazvali za jednu z najúspešnejších nekonvenčných bojových kampaní v histórii USA.

afganistan, dostum, nasch, taliban
Zdroj: nypost.com

Koniec dobrý, všetko dobré

Po úspešnej misii sa vojaci mohli šťastne vrátiť do USA. Tam ich skutočne čakali manželky s deťmi tak, ako sme to videli aj vo filme. Táto akcia sa stala pre členov jednotky ODA 595 šťastnou. Nedošlo k rozbitiu ani jednej z rodín. To bola pre každého z nich najväčšia výhra. Na ich počesť stojí na námestí v New Yorku Ground Zero aj socha vojaka na koni, podľa toho, ako túto jednotku volali – Horse Soldiers (Vojaci na koňoch)

ODA 595, 12 strong, afganistan, taliban, vojaci, soldiers
Zdroj: exceptionalwarriors.org

Zdroj: historyvshollywood.com