Jednoduchá 3D tlač už nie je novinkou, ako sa s ňou dá postaviť dom?

V pokročilom svete sa technika posúva dopredu závratnou rýchlosťou. Rôzne technológie nám uľahčujú životy čím ďalej tým viac. Už dávnejšie prišla na svet technológia 3D tlače, vďaka ktorej sa zjednodušila výroba v rôznych odvetviach priemyslu. 3D tlač funguje na princípe nanášania tenkých vrstiev a čo je najdôležitejšie, pri niektorých technológiách nevzniká žiaden odpad. Priemyselné firmy si dokážu vyrábať prototypy rôznych súčiastok pred tým, ako začne samotná výroba, v medicíne sa tlačia rôzne implantáty a protézy alebo si domáci kutilovia vyrábajú plastové diely na domáce použitie.

3D tlač, hračka, batman, plast, technologia
Zdroj: lifehacker.com

Rôzne technológie 3D tlače

3D tlač funguje na jednom princípe, ale používa sa viacero technológii. Spoločné majú to, že samotný objekt musí byť vymodelovaný pomocou CAD (Computer Aided Design) a vložený do systému 3D tlačiarne. Je dôležité vybrať správnu technológiu a materiál podľa toho, čo presne chceme vytvoriť. Ide o technológie, ako nanášanie plastu, ktorý sa vytvrdzuje UV žiarením, spevňovanie nanášaného prášku pomocou laseru, vytváranie plastových vrstiev bod po bode, alebo takzvaná sadrová metóda, pri ktorej sa prášok sadrového kompozitu spevňuje lepidlami a živicami. Je teda jasné, že každá z technológií je vhodná na niečo iné. Používanými materiálmi sú plasty ABS a PLA, sadrový kompozit, polyamid, fotopolymér a iné.

3D tlač, beton, budova, stavba, buducnost
Zdroj: news.softpedia.com

Dom postavený pomocou 3D tlače

Koncom 90. rokov 20. storočia sa začalo uvažovať aj nad 3D tlačou, pomocou ktorej by bolo možné postaviť budovy. Až po roku 2000 získal Rupert Soar financie na to, aby na Univerzite Loughborough v Spojenom kráľovstve vytvoril projekt, v ktorom skúmal využitie 3D tlače v stavebníctve. V roku 2005 si talianska firma Enrico Dini dala patentovať technológiu D-Shape, ktorá bola pomocou tryskovej/lepiacej schopnosti schopná pracovať s rozmermi 6x6x3 metre. Následne vznikol koncept vytvorenia mosta pomocou 3D tlače, ktorý je zatiaľ jediný svojho druhu. Vývoj technológii pokračoval, až sa tejto technológie ujal Dubaj, kde bola v máji 2016 postavená prvá kancelárska budova práve pomocou 3D tlače. Táto budova mala rozlohu 250 metrov štvorcových. V roku 2017 opäť v Spojených Arabských Emirátoch vznikla vízia postavenia mrakodrapu za spolupráce s firmou Cazza. Detaily stavby neboli oficiálne zverejnené, no predpokladá sa, že bude vysoká približne 400 metrov a každé z jeho poschodí bude schopné rotovať. Klasické domy postavené pomocou 3D tlače sú teda už len „jednoduchými“ stavbami. A čo vy, išli by ste bývať do domu, ktorý nebol klasicky postavený, ale vytlačený?
V krátkom videu si môžete spraviť predstavu, ako to celé funguje, a aká rýchla táto stavba je.