Podľa skutočnej udalosti #4: Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

V dnešnej dobe, kedy sú obľúbené filmy a seriály, sa stretávame dosť často s titulmi, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Niektoré podrobne skúmajú danú udalosť, iné sú na nej len založené a spracované tak, aby viac zaujali. Niektoré sú postavené len na domnienkach alebo legendách. To zvyčajne vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti vo vierohodnosti daného titulu. My sme sa vám rozhodli pravidelne, a to teda každý štvrtok, prinášať skutočné udalosti, podľa ktorých bol film natočený alebo inšpirovaný. Uvidíte sami, že niektoré z nich sú v skutočnosti ešte horšie ako v samotnom filme. Alebo naopak, boli veľmi prikrášlené len preto, aby diváka zaujali.
Štvrtým dielom z tejto série je životopisná vojnová dráma Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Mel Gibson a jeho vojnový masterpiece

Pravdepodobne každý z nás má, alebo niekedy mal, svojho hrdinu alebo idol. Či už išlo o nejakú celebritu, športovca, alebo niekoho, v kom ste sa videli v budúcnosti. Film Hacksaw Ridge už pred vydaním sľuboval príbeh, ktorý predstaví skutočného hrdinu. Človeka, ktorý by mal ísť vzorom každému z nás. Minimálne v tom, že pomáhať druhým je naozaj dôležité a hlavne je to normálne. Mel Gibson si pod svoje krídla zobral udalosť, ktorá osloví naozaj každého, kto má srdce na správnom mieste. Príbeh zdravotníka v druhej svetovej vojne Desmonda Dossa je ukážkou pravého hrdinstva.

WWII, Okinawa, desmond doss, USA, vojna, hrdina, skutočnosť. film, Mel Gibson
Zdroj: variety.com

Zrodenie hrdinu

40. roky, Lynchburg, Virgínia. Mladý Desmond Doss, pracujúci ako truhlár v miestnej lodenici, žil svoj život tak ako ostatní. Vo svojom okolí bol obľúbený, pretože rád pomohol každému, kto to potreboval. Už vo svojich desiatich rokoch sa vybral 10 kilometrov pešo len preto, aby daroval krv niekomu, koho vôbec nepoznal. Jeho detstvo nebolo úplne bezstarostné, pretože jeho otec bol alkoholik. Tak vzniklo aj jeho presvedčenie nenosiť zbraň. Jedného dňa uvidel, ako otec vytiahol pištoľ na jeho strýka, a aj keď to nakoniec dopadlo dobre, Desmond sa rozhodol, že sa zbrane nikdy nedotkne. Tu nastáva mierny rozdiel medzi filmom a skutočnosťou. Vo filme išlo o hádku medzi jeho otcom a mamou, pri ktorej Desmond vzal pištoľ a namieril ju na svojho otca. Záver bol ale rovnaký a s jeho názormi sa film stotožňuje. Predtým, než sa začal odohrávať jeho hrdinský príbeh, ešte Doss spoznal svoju budúcu ženu, Dorothy Schutte, keď sa stretli v kostole. Dorothy teda v skutočnosti nebola zdravotná sestra, ktorú stretol v nemocnici.

WWII, Okinawa, desmond doss, USA, vojna, hrdina, film, skutočnosť
Zdroj: radiodixie.cz

Útok na Pearl Harbor a vstup do armády

Život Desmonda Dossa bol normálny až do momentu, kedy Japonsko 7. decembra 1941 zaútočilo na havajský prístav Pearl Harbor. Po tejto udalosti sa veľa ľudí v štátoch rozhodlo, že narukuje do služieb americkej armády. To spravil aj Desmondov brat Harold, s čím neboli rodičia veľmi stotožnení, ale on to považoval za správne a dôležité. Onedlho na to sa tak rozhodol aj Desmond. V skutku zvláštne rozhodnutie, kedže bol presvedčený, že sa nedotkne zbrane. Chcel sa stať zdravotníkom a životy nebrať, ale zachraňovať. Predtým, ako k armáde nastúpil, si vzal Dorothy za ženu. V roku 1942 sa pridal k 77. divízii a začal svoju prípravu na boj. Americká armáda odmietala jeho presvedčenie, a preto bol pridelený do bojovej jednotky. Svoj postoj nezmenil a zbraní sa stále odmietal dotknúť. Jeho útly výzor mu tiež nepomáhal, a preto sa stal terčom výsmechu a šikany. Jeho spolubojovníci tvrdili, že je zbabelec a snažili sa ho dostať preč. Desmond aj napriek všetkým nepríjemnostiam svoj bojový útvar odmietal opustiť.

WWII, Okinawa, desmond doss, USA, vojna, hrdina
Zdroj: gettyimages.com

Cez vojenský súd až do pekla na zemi

Najväčší problém nastal, keď kapitán jednotky Jack Glover rozhodol, že Desmond predstúpi pred vojenský súd. Ani to ho však nepresvedčilo svoj názor zmeniť. Keď došlo k rozhodovaniu o tom, či bude potrestaný, sa ho súd opýtal, prečo je odporcom vojenskej služby. Jasne povedal, že ide o jeho vieru adventistu siedmeho dňa. To tiež znamená, že odmieta akokoľvek pracovať v nedeľu. To, že sa nedotkne zbrane je jeho rozhodnutie preto, lebo Boh mu zakazuje životy brať. On ich bude len zachraňovať. Rozdielom oproti skutočnosti a filmu je v tom, že vo filme ho zachránil list, ktorý doručil jeho otec pred vykonaním rozsudku. Ten mu podpísal jeho bývalý veliteľ z prvej svetovej vojny a udelil jeho synovi výnimku. V skutočnosti sa súd rozhodol sám a Desmondovi udelil právo slúžiť ako zdravotník. Jeho cesta za zachraňovaním sa začala. Bol nasadený vo vojne v Pacifiku, najprv v Guame, a potom Leyte na Filipínach. Následne sa zúčastnil druhej najkrvavejšej bitky druhej svetovej vojny – bitky o Okinawu. Tento stret bol dosť detailne vykreslený práve vo filme. Išlo o bitku na Hacksaw Ridge. To bola vstupná brána pre víťazstvo tejto bitky. Americkí vojaci museli najprv vyšplhať na kolmú stenu, na ktorej ich čakal pripravený nepriateľ v presile. Japonci boli ukrytí v bunkroch a tuneloch pod zemou, preto masívne bombardovanie nemalo veľký význam. Keď sa Američania dostali na skalu, vyzeralo všetko pokojne. Až dovtedy, kým nenarazili na zákerné pasce, ktoré im nepriateľ pripravil. Vtedy sa strhlo peklo na zemi. Streľba z guľometov, pušiek a mínometov spôsobovala obrovské straty a bol veľký problém postupovať vpred. Zdravotníci mali úlohu ešte ťažšiu, pretože Japonci sa vyžívali v strieľaní zdravotníkov a demoralizovali tým svojho protivníka. Do večera sa to však podarilo a amíci strávili noc v dobytých bunkroch na prvej línii. Dlho tam nevydržali. Zo svojich tunelov ich ráno zahnali späť, a tí čo prežili, sa stiahli dole zo skaly, pretože išlo o veľkú presilu nepriateľa. Desmond Doss sa ale nestiahol.

WWII, Okinawa, desmond doss, USA, vojna, hrdina, film
Zdroj: britannica.com

Záchrana jedného po druhom a takmer šťastný koniec

Keď už boli všetci preživší dole v bezpečí, Desmond začal zachraňovať úplne sám ranených, ktorých by iní nechali napospas nepriateľovi. Zachraňoval ich napriek tomu, že bol vystavený obrovskému nebezpečenstvu, pretože nepriateľ bol stále na dohľad. Problém bol aj v tom, ako dostane zranených dole zo skaly. Mal len jedno. Podľa jeho slov mu Boh vnukol nápad, aby použil zvláštny uzol, ktorý sa nechcene naučil pri výcviku svojej jednotky. Vďaka tomu začal spúšťať dole jedného zraneného za druhým, a po každom spustení sa modlil, aby mu Boh dovolil zachrániť ešte jedného. Ten deň zachránil úplne sám Desmond 75 ranených. Kapitán Jack Glover povedal, že nechce, aby bol v boji po jeho boku, pretože by ho nezachránil pred nepriateľom. Celá irónia toho bola v tom, že kapitán bol jedným zo zachránených mužov. Kapitán potom povedal, že sa v živote v nikom tak nezmýlil. Vo filme je zachytené, že Desmond pomohol aj raneným nepriateľom. V skutočnosti to dokázané nie je, ale nie je to ani vyvrátené, pretože sa našlo niekoľko vojakov, ktorým bola poskytnutá prvá pomoc americkými bandážami. Neskôr, keď sa vojaci opäť pokúšali bitku vyhrať, sa nechcene dostali do priameho kontaktu s nepriateľom a ten okrem boja z blízka použil aj granáty. Pritom, ako Desmond ošetroval ranených si všimol, že jeden odistený granát leží blízko pri ňom a jeho spolubojovníkoch. Periferne sa ho pokúsil odkopnúť, no hneď ako to urobil granát explodoval. Desmonda zasiahlo 17 šrapnelov do jeho nôh vyletel niekoľko metrov do vzduchu. Bol ale pri vedomí a dokázal sa sám ošetriť. Trvalo 5 hodín, kým dorazili jednotky s nosidlami, no Doss uvoľnil nosidlá inému zranenému. Potom pri čakaní na ich návrat ho zasiahol odstreľovač do ramena a prinútil ho odplaziť sa preč. Pri plazení vytratil svoju Bibliu, ktorá ho sprevádzala po celý čas.

WWII, Okinawa, desmond doss, USA, vojna, hrdina, film, skutočnosť
Zdroj: adventistreview.org

Vyznamenanie a pokojný život

Po všetkých týchto udalostiach si zdravotník Desmond Doss vyslúžil obdiv od ostatných vojakov. Tí mu dokonca po vyčistení ostrova od nepriateľa našli aj jeho Bibliu. Pri svojej liečbe v nemocnici ho navštívil americký prezident Truman, aby mu odovzdal medailu za česť. Povedal, že je to väčšia česť, ako byť prezidentom. On sám však tvrdil, že nešlo o žiadne hrdinstvo, ale len si plnil svoju prácu. Po vyliečení žil Desmond pokojný život v štátoch, no jeho predošlé zranenia mu neumožnili plnohodnotne pracovať. V roku 2006 a veku 87 Desmond Doss zomrel, no jeho fascinujúci príbeh plný odvahy a hrdinstva tu snami ostane navždy.

Zdroj: historyvshollywood.com