Podľa skutočnej udalosti #5: Moneyball

V dnešnej dobe, kedy sú obľúbené filmy a seriály, sa stretávame dosť často s titulmi, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Niektoré podrobne skúmajú danú udalosť, iné sú na nej len založené a spracované tak, aby viac zaujali. Niektoré sú postavené len na domnienkach alebo legendách. To zvyčajne vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti vo vierohodnosti daného titulu. My sme sa vám rozhodli pravidelne, a to teda každý štvrtok, prinášať skutočné udalosti, podľa ktorých bol film natočený alebo inšpirovaný. Uvidíte sami, že niektoré z nich sú v skutočnosti ešte horšie ako v samotnom filme. Alebo naopak, boli veľmi prikrášlené len preto, aby diváka zaujali.
Piatym dielom z tejto série je športová životopisná dráma Moneyball

Baseballový príbeh ako námet na film

Režisér Bennett Miller sa rozhodol vytvoriť film podľa skutočnej udalosti, v ktorom mal hlavnú úlohu stvárniť Brad Pitt. Tak v roku 2011 vznikol film Moneyball, ktorý bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. Tie sa odohrali v rozpätí rokov 2001 až 2002 v americkej baseballovej lige. Príbeh vykresľuje nespravodlivosť ligy, pretože v nej hrajú tímy, ktoré majú vysoký alebo veľmi nízky rozpočet na sezónu. Oakland Athletics patrili k jedným z najnižším rozpočtom v lige. Napriek tomu sa vďaka manažérovi Billymu Beanovi podarilo niečo, čo zmenilo ponímanie tohoto športu.

brad pitt, oakland, baseball, film, true story
Zdroj: thedailybeast.com

Úspech vystriedal neúspech

V sezóne 2001 sa Oaklandským Áčkam podarilo postúpiť po vydarenej sezóne do play-off. V prvom kole narazili na New York Yankees, ktorých rozpočet bol trikrát väčší, ako Oaklandský. Začali dobre, pretože viedli už 2:0 na zápasy, ale potom prišiel obrat. New York vyhral tri zápasy po sebe a vyradil tak Oakland zo sezóny. Úspech základnej časti teda vystriedalo sklamanie z neúspechu. Billy Bean mal potom dilemu. Musel z mizivého rozpočtu poskladať tím na ďalšiu sezónu. Úloha bola o to ťažšia, že prišiel aj o ťahúňov z predchádzajúcej sezóny, pretože ich odkúpili bohatšie tímy.

brad pitt, oakland, baseball, film, true story
Zdroj: sikids.com

Výber hráčov pomocou počítača

Billy pred sezónou preberal so svojimi skúsenými skautmi výber najlepších možných hráčov, ktorí by sa vošli do rozpočtu na nasledujúcu sezónu. Čoskoro mu ale došlo, že takýmto zostavením týmu zložia len fackovacieho panáka pre iné tímy. Rozhodol sa pre niečo, čo bolo v tom čase nezvyklé a hlavne tejto teórii nikto neveril. Spolu so svojim asistentom Paulom DePodestom (vo filme Peter Brand), ktorého vo filme odkúpil od tímu Cleveland Indians (reálne bol v tíme už predtým), chceli správnych hráčov nájsť pomocou počítača a jeho štatistickej analýzy. To samozrejme prinieslo problémy a nesúhlas skautov, ktorí mali dlhoročné skúsenosti a hru videli inak ako obyčajný divák. Billy Bean a jeho asistent na to nebrali ohľad a začali so skladaním tímu ich spôsobom.

Začiatok sezóny a rozpory s trénerom

Popri svojom výbere hráčov sa manažér Bean stretával s kritikou. Vo filme je aj zobrazená hádka s jedným so skautov a následne jeho vyhodenie z tímu. V realite to nebolo úplne tak, Grady Fuson odišiel z tímu za lepšou ponukou do tímu Texaských Rangerov. Billy Bean, okrem toho, že hráčov kupoval, ich hneď aj videl v zostave a vedel, ako s nimi na ihrisku naložiť. Preto došlo k hádke aj s trénerom, ktorý mu povedal, že Billyho práca je obchod, a jeho práca je tréning a zostava.

To bol problém, pretože Bean a DePodesta skladali tím tak, že vedeli úlohu každého jedného hráča, ktorého získali. Keď však prišli do tímu, tréner im dával iné úlohy, alebo ich nechával sedieť na lavičke. Stalo sa presne to, čo každý čakal. Cleveland prehrával zápas za zápasom a všetci si mysleli, že problém je v manažérovi. Ten to nenechal len tak. Vo filme je vyobrazené, že vymenil hráča Carlosa Peňu za Jeremyho Giambiho do tímu Detroit Tigers len preto, aby tréner nechal hrať miesto neho hráča Hatteberga. Peňa bol zo zostavy v skutočnosti stiahnutý, no vymenený nebol. Vtedy tréner pochopil, čo Billy Bean chce. Zložil zostavu tak, ako mu odporučil a výsledok sa dostavil.

brad pitt, oakland, baseball, film, true story
Zdroj: sport360.com

Novodobý rekord a postup do play-off

Po týchto krokoch sa tímu Oakland Athletics skutočne začalo dariť. Vyhrávali zápas za zápasom, v tabuľke postupovali na vyššie priečky a prišlo aj to, čo nikto nečakal. Tento podceňovaný tím vyhral 20 zápasov v rade a zlomil tak rekord novodobého baseballu. Okrem toho postúpil aj do vyraďovacej časti a Billy Bean tak dokázal, že sa dá vyhrávať aj s hráčmi, ktorým iné tímy niesu ochotné platiť toľko peňazí, za ktoré skutočne stoja. V play-off prišlo znova vypadnutie, no napriek tomu tento tím dosiahol úspech, ktorý nikto nečakal. Billy po sezóne dostal ponuku od tímu Boston Red Sox na hlavného manažéra tímu. Ponuka bola 12,5 milióna dolárov a v prípade, že by to prijal by sa stal najlepšie zarábajúcim športovým manažérom v histórii. Ponuku neprijal z dôvodu, že chcel byť čo najbližšie k svojej mladej dcére, ktorá žila v San Diegu. Boston Red Sox prijal jeho systém výberu hráčov, a o dva roky nato vyhral titul v americkej lige.