5 najpamätnejších hokejových zápasov proti Česku. Posledný si pamätá snáď každý

Dnes sa v Dánsku začali už v poradí 82. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Mestá Kodaň a Herning privítajú na svojej pôde 16 najlepších mužstiev celého sveta. Nechýba medzi nimi ani slovenská reprezentácia, ktorá sa bude snažiť o reparát z minuloročných majstrovstiev sveta, kde len o chlp unikla vyradeniu z elitnej kategórie. Okrem toho sa budú snažiť svojou hrou pripraviť fanúšikov na budúcoročný šampionát, ktorý sa bude konať v Bratislave a Košiciach. To garantuje 100% účasť nášmu tímu na majstrovstvách sveta v roku 2019. Bez ohľadu na to, ako dopadne základná skupina, naši zostúpiť do nižšej kategórie nemôžu. My však veríme v čo najlepšie umiestnenie a chalanom spod Tatier držíme palce.

V sobotu si naši chlapci zmerajú sily vo svojom prvom zápase s rivalom z Česka. Zápasu určite nebude chýbať šťava a fanúšikovia si prídu na svoje. My vám prinášame rebríček pamätných zápasov práve proti našim susedom. Viac slov hádam netreba, poďte sa naladiť na náš otvárací duel!

MS 2003 a víťazstvo v zápase o 3. miesto

Rok po tom čo Slováci získali zlato v Goteborgu boli ambície pred týmto šampionátom opäť veľké. Partia okolo Mira Šatana a Pavla Demitru chcela obhájiť zlato. Šampionát pre našich vyzeral nádejne, keď sme bez prehry postúpili do osemfinálovej skupiny. V nej sme sa po výhrach nad Fínskom a Nemeckom prvý krát na tomto turnaji stretli práve proti Česku. Tento zápas skončil nerozhodne 3:3 a naši postúpili do play-off opäť z prvého miesta v tabuľke. Našu cestu do finále stoplo po výhre v štvrťfinále proti Švajčiarsku až v semifinále Švédsko. To znamenalo jediné – boj o tretie miesto, opäť proti českej reprezentácii. Slováci hodili predchádzajúcu prehru rýchlo za hlavu a cieľom bolo vyhrať bronzovú medailu. Zápas bol počas celého priebehu vyrovnaný, naši viedli v tretej tretine 3:2. Česi sa chystali na záverečný nápor, ale ich snahu o vyrovnanie zlomil Pavol Demitra, ktorý po prihrávke od Šatana vykúzlil blafák a Vokouna prekonal legendárnym blafákom a zakončením pomedzi nohy. Bronz bol náš a mal príchuť zlata.

MS 2009 a zdrvujúca prehra v osemfinále

Na majstrovstvá sveta v roku 2009 sa naši hráči ukázali, no rok predtým museli svoju účasť zachraňovať v boji o záchranu. Tento rok tak chceli svoj zlý výkon odčiniť. Čakala ich ťažká cesta, ale každý čakal, že si v prvom zápase poradia s Maďarskom. To sa im nakoniec podarilo, ale nebola to zďaleka ľahká výhra. Výhru v riadnom hracom čase 4:3 zariadil až 13 sekúnd pred koncom Ľuboš Bartečko. Zápas proti Bielorusku mal napovedať, akým smerom bude turnaj pre Slovensko pokračovať. Vo vyrovnanom zápase sme však prehrali 2:1 po nájazdoch a po prehre 7:3 s Kanadou sme postupovali z 3. miesta v tabuľke. V osemfinále nás čakal trojzápas Fínsko-Česko-Nórsko. Proti Fínom po solídnom výkone naši nakoniec prehrali 1:2 po predĺžení a našich čakal bytostný zápas proti našim susedom.

Zápas vybičovaný emóciami sa však od prvej tretiny uberal veľmi zlým smerom. Partia Jágr a spol. nám v prvej tretine strelila 4 góly a to isté nás čakalo v druhej. Tomáš Surový dokonca od frustrácie skoro brankárovi Halákovi svojou hokejkou odbil hlavu. Zápas skončil debaklom 8:0 pre Česko a Slovensku sa rozplynula nádej na štvrťfinále.

Trpký domáci šampionát a rozlúčka Pavla Demitru

V roku 2011 sa na Slovensku konal historicky prvý a zatiaľ posledný hokejový šampionát. Slovenská hokejová reprezentácia mala veľké ciele. Pozvánku do reprezentáciu prijal každý, kto mohol a súpiska vyzerala naozaj skvele. Prvý zápas proti Slovinsku sľuboval hladký priebeh, no nebolo tomu celkom tak. Zápas bol dlho vyrovnaný, ale nakoniec so šťastným koncom pre našich hráčov. Potom nasledovala studená sprcha proti Nemecku, ktoré viedlo už 4:0 a naši hokejisti pod tlakom domácich fanúšikov sa do zápasu dostali až v tretej tretine. Obrat sa už nepodaril a zaznamenali sme prvú prehru 3:4. V poslednom zápase v skupine nás čakalo Rusko. Po zápase s nemeckom boli očakávania všelijaké. Napriek tomu sme mohli vidieť pekný a vyrovnaný zápas, bohužiaľ s šťastným koncom pre Rusov. Podľahli sme im 4:3. Do osemfinále sme postúpili z 3. miesta a postupové šance veľké neboli.

Hneď v prvom zápase nás čakalo práve Česko. Tento zápas sľuboval poriadny súboj. A to či už na ľade alebo na tribúnach. Zápasu skutočne nič nechýbalo. Vyrovnanosť, skvelá atmosféra a pre Slovensko najdôležitejší zápas na turnaji. Na našich hokejistoch bolo ale opäť vidieť tlak domáceho prostredia a ukázal to aj výsledok. Prehrali sme 2:3. Pavol Demitra vtedy vyhlásil, že je to jeho posledný reprezentačný turnaj a táto prehra bola naozaj nepríjemná. Potom nasledovala ešte jedna proti Fínsku a zápas proti Dánsku bol už len rozlúčkovým.

Olympiáda v Turíne a najlepšia zostava v histórii

V roku 2006 sa v Taliansku konali zimné olympijské hry. Na tých nemohol chýbať ani hokejový turnaj, ktorý sľuboval veľkolepé divadlo najlepších hokejistov sveta. V tomto roku malo Slovensko asi najlepší výber v histórii a zápasy to aj ukazovali. V základnej (osemfinálovej) skupine sme odohrali 5 zápasov a 5 sme ich aj vyhrali, Porazili sme Rusko, USA, Švédsko, Kazachstan a Lotyšsko. Naša hra vyzerala neporaziteľne. Vo štvrťfinále sme narazili na Česko. Podľa papierových predpokladov a zápasov zo základných skupín sme boli favoriti my. Zápas však ukázal to, z čoho boli všetci hokejový fanúšikovia sklamaní. Prehrali sme 1:3 a s turnajom sme sa po jedinej prehre mohli rozlúčiť.

Spanilá jazda v Helsinkách

V roku 2012, kedy sa šampionát konal vo Švédsku a Fínsku sa črtal veľmi zaujímavý tím Slovenska. Nový formát turnaja sľuboval zaujímavé zápasy už v základných skupinách a v tej našej bola napríklad aj Kanada, Fínsko a USA. Otvárací duel proti Kanade bol vyrovnaný, no so šťastným koncom pre súpera spoza veľkej mláky. Fínsko sa tiež javilo vo veľmi dobrom svetle, Slovensko s nimi držalo krok, no aj tak prehralo futbalovým výsledkom 0:1. Potom sa začala jazda za niečím, čo čakal len málokto. Po výhre nad USA, Bieloruskom, Kazachstanom, Švajčiarskom a Francúzskom naši postúpili do štvrťfinále a tam ich znova čakala Kanada. Bola veľkým favoritom a to aj vzhľadom na výsledok z prvého zápasu na turnaji. Partia okolo Zdena Cháru sa však zomkla a šokovala celý hokejový svet. Po výhre 4:3 na nás čakal boj o medaily.

V semifinále sme sa mohli tešiť na derby. Čakalo tam na nás Česko a hráči sa nechali počuť, že sa veľmi tešia. Boli radi, že ich nečaká Kanada, ktorá by bola podľa nich ťažším súperom. Zápas ukázal opak. Po vyrovnanom priebehu prišiel gól v oslabení od Mira Šatana a následné odskočenie o dva góly potom, čo sa pred bránkou Kovářa ocitol Libor Hudáček. S týmto zápasom Česko už nič neurobilo a to znamenalo postup Slovákov do finále proti Rusku. Krásne spomienky!