Pripomíname si 99. výročie tragického úmrtia M. R. Štefánika

Dnešným dňom si Slováci a Česi pripomínajú prvú leteckú tragédiu. Spoluzakladateľ prvej Československej republiky, Milan Rastislav Štefánik, sa 4. mája 1919 vracia domov z exilu. Pôvodne mal naplánovanú cestu vlakom, ale ako bývalí vojenský pilot sa túžil na Slovensko dostať lietadlom.  Na let, ktorý začínal v jednom z prvých talianskych letísk, Campoformide pri Udíne, si Štefánik vybral trojmotorový dvojplošník Caproni C.3. Posádku tejto nešťastnej výpravy tvoria dvaja talianskí vojenskí piloti, jeden mechanik a ako pasažier samozrejme M. R. Štefánik.  Trojhodinový let zo severu talianska trvá okolo troch hodín a tak tesne pred obedom sa lietadlo dostáva k letisku vo Vajnoroch v Bratislave, kde hľadá pristávaciu dráhu. V tom to čase sa k lietadlu blížia guľky z vojenských oddielov a lietadlo nečakane padá k zemi z výšky okolo 80 metrov v okolí  Ivanky pri Dunaji. Všetci členovia posádky sú mŕtvy.

Zdroj: Peter Vodička – fotka lietadla Caproni c.3 na letisku v Bratislave

Kto však za túto tragickú udalosť môže? Ohľadom tejto udalosti sa šíri niekoľko dodnes nevyriešených faktov. Podľa talianskych vyšetrovateľov si Štefánik za to môže sám, pretože počas letu si mal vymeniť miesto s talianskym pilotom, o čom svedčia polohy tiel nájdených v lietadle. Hneď po páde lietadla sa začali šíriť reči o politickej vražde naplánovanej Eduardom Benešom spolu s Tomášom G. Masarykom. Hovorí sa, že Štefánik obviňoval Beneša s prečinu sprenevery a tým sa ho český spoluzakladatelia republiky potrebovali zbaviť.

Slovenská armáda mala zakázané strieľať na lietadlá od 1. mája aj napriek častým leteckým výpadom z maďarskej strany. Teóriu o zostrelení lietadla môžeme vylúčiť, aj keď je prekvapujúcim faktom, že streľbu bolo počuť pred pádom lietadla. Najpravdepodobnejším variantou ohľadom pádu lietadla Caproni C.3, na palube M.R. Štefánikom, sú zlé poveternostné podmienky v okolí Bratislavy, únava pilotov, hluk a zima v otvorenej kabíne v ťažko ovládajúcom sa starom stroji.

Ak to už bolo akokoľvek, chcel by som vyjadriť úctu pamiatke M.R. Štefánika, ktorý má postavenú svoju Mohylu na Bradle nad jeho rodnou obcou Košariská.

Zdroj: planetslovakia.sk