Najlepšie letné festivaly, za ktorými nemusíš chodiť ďaleko

Je jedno či počúvaš pop, hip hop, rock, metal, alebo D’n’B, všetkých nás spája určitá vec. Ak už si klikol na tento článok, jednu vec o tebe vieme povedať. Tak ako my, tak aj ty miluješ hudbu a festivaly. V tom prípade si na správnom mieste.
Na kvalitný festival nemusíš ísť ani tak ďaleko. Organizátori festivalov posúvajú hranice každým rokom vyššie a snažia sa dostať do nášho okolia aj veľké, zahraničné mená. Nechaj sa inšpirovať naším výberom tých najlepších festivalov zo Slovenska, Česka a Maďarska.

Slovenské festivaly

Hip hop Žije

29.06 – 01.07.2018 Bratislava, Zlaté Piesky

Šiesty ročník najväčšieho hip hopového festivalu na Slovensku je opäť tu a oblieka sa do farebných farieb! Ako každý rok môžeme byť svedkami, že chalani posúvajú latku stále vyššie a vyššie a snažia sa prekonať minuloročné hranice. Okrem nadupaného hudobného programu ťa čakajú aj rôzne aktivity spojené s hip hopovou kultúrou, ktoré si nesmieš nechať ujsť. Hudobné zoskupenie je už známe, tvoria ho klasické, kvalitné mená ako Kontrafakt, Majk Spirit, Kali, Strapo, DJ Wich, či Ty Nikdy Label a veľa veľa ďalších. Organizátori si pre fanúšikov pripravili zahraničnú skupinu Shoreline Mafia s najznámejšou skladbou Musty a ako headliner sa predstaví legendárny Rick Ross! Nebudeme pochybovať o tom, že je to jedno z najväčších mien, ktoré túto našu malebnú krajinu navštívia, preto „Zas a znova vidíme sa na Zlatých, počítam s tebou!“
Ak ti náhodou tento víkend nevyhovuje, ale festival Hip Hop Žije nechceš zmeškať, tak nezúfaj. Tento rok sa bude akcia konať aj na Domaši, Duchonke, v Ostrave alebo Prahe!
Oficiálny web festivalu: Hip Hop Žije

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, hip hop zije
Zdroj: PARTYCHVIL DOCUMENTARY

Pohoda

5.7. – 7.7.2018 Letisko Trenčín

Festival, ktorý vznikol v roku 1997 ako malá udalosť pre 2000 ľudí, dnes už vyzerá úplne inak. Už 18 rokov je to najväčší festival, aký na Slovensku nájdete. Táto multikultúrna, nie len hudobná akcia, má momentálne na konte už 7 nominácií na European Festival Awards a je aj víťazom Green Operations Award. Ak už dlhšie rozmýšľate, že chcete navštíviť nejaký veľký festival, no od tých najväčších v Európe vás odrádza napríklad vzdialenosť, určite by ste si mali vybrať práve Pohodu. Areál bývalého vojenského letiska, ktorý ponúka kapacitu 30 000 miest, nesie svoj názov práve preto, aby jeho návštevníci boli v čo najväčšej pohode. Okrem množstva hudby tam nájdete aj zábavné atrakcie, festivalové hudobné noviny, literárne besedy, divadelné predstavenia, tanečné workshopy a diskusie. Tenro rok sú hlavným lákadlom festivalu okrem skvelej organizácie hlavne interpreti ako The Chemical Brothers, Jamie Cullum, St. Vincent, Ziggy Marley, alebo zo Slovenska Trosky či Medial Banana. Ak chceš byť toto leto v pohode, určite nesmieš chýbať na Pohode!
Oficiálny web festivalu: Pohoda

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, pohoda
Zdroj: trencinregion.sk

Grape

10.8. – 11.8.2018 Letisko Piešťany

Ďalšou skvelou akciou, ktorá sa koná na piešťanskom letisku je festival Grape. Hlavnou myšlienkou organizátorov je predstavenie menej známych, no nemenej kvalitných hudobníkov, či už zo Slovenska alebo z celého sveta. Akcia bola v rokoch 2012 a 2014 zaradená medzi 10 najlepších malých festivalov v Európe a tak sa návštevníci nemusia báť, že kapacita „len“ 10 000 ľudí znamená slabý zážitok. Od roku 2014 sa organizátorom podarilo všetky lístky vypredať, čo len svedčí o tom, že si tam každý príde na svoje. Vystúpenia na celkovo piatich stage-och prinesú plnohodnotný letný hudobný zážitok, ktorý si vo svojich spomienkach určite uchováte veľmi dlho. Ak sa tam tento rok chystáte, môžete sa tešiť na hudobníkov z rôznych kútov sveta, a to napríklad alt-J, Kodaline, Chet Faker alebo aj skupinu Para, Vypsaná Fixa a Chiki Liki Tu-A. Hľadáte miesto, na ktorom by ste strávili víkend v auguste? Píšte si do diára festival Grape!
Oficiálny web festivalu: Grape

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, grape
Zdroj: Martina Mlčúchová

Uprising

24.8. – 25.8.2018 Bratislava, Zlaté Piesky

Obľúbený areál na Zlatých Pieskoch sľubuje aj tento rok kvalitný reggae zážitok. Koncom augusta sa tu uskutoční už 11. ročník známeho a momentálne najväčšieho stredoeurópskeho reggae festivalu Uprising. To, že ide o reggae festival ale neznamená, že tam návštevníci nenarazia aj na hudbu iného žánru. Tešiť sa môžeme od latino, hip-hop, dubstep až po D’n’B, dancehall a ska. Okrem hudby ponúkne festival aj futbalový turnaj, preteky na vodných bicykloch alebo exhibíciu bikerov a skaterov. Ako už býva zvykom, ľudia si budú môcť pochutnať na exotickej kuchyni, alebo si pozrieť výstavy pouličného umenia. Na stagi vystúpia interpreti ako Gentleman, Inner Circle, Mighty Diamonds alebo Lady Leshurr.
Oficiálny web festivalu: Uprising

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, uprising
Zdroj: Uprising Festival

Zahraničné Festivaly

Volt Festival

26.6. – 30.6.2018 Šopron, Maďarsko

Ďalším veľkým open air festivalom v susednom Maďarku je Volt Festival. História tohto eventu siaha až do roku 1993, kedy sa uskutočnil vôbec prvý ročník akcie. Rok od roku sa kvalita organizácie a zúčastnených hudobníkov zvyšovala a tak si tento festival získal svoju obľubu aj u nás. V posledných rokoch organizátori spojili sily so svojimi kolegami zo Szigetu, čo sľubuje rok čo rok nabitý program s viac ako 150 interpretmi z celého sveta. Návštevníci sa môžu okrem hudobného zážitku tešiť aj na premietanie filmov, divadelné predstavenia, diskusie a výstavy. V minulosti sa tu predstavili mená ako Ellie Goulding, Linkin Park, Martin Garrix, či Imagine Dragons. Ani tento rok nebude o veľké mená núdza. Na pódiu uvidíme napríklad Depeche Mode, Iron Maiden, Avenged Sevenfold, Limp Bizkit a ďalších. Nevieš, ako odštartuješ leto? Tu je jedna z možností!
Oficiálny web festivalu: Volt Festival

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, Volt
Zdroj: festivalgeek.live

Aerodrome

28.6-30.6 2018 Panenský Týnec, Česká Republika

Festival Aerodrome sa už dlhší čas teší veľkej popularite a to vďaka skvelej organizácii s ešte lepšími hudobníkmi. Ani tento rok tak nesmie chýbať na zozname žiadneho hudobného fajnšmekra. Prvýkrát sa organizátori rozhodli Aerodrome predĺžiť na tri dni, čo sľubuje ešte viac kvalitnej hudby. V minulosti sa tu už predstavili mená ako Linkin Park, Machine Gun Kelly, Korn, Billy Talent a mnoho ďalších. Letisko Panenský Týnec pri Prahe aj tento rok nebude zaostávať za predchádzajúcimi ročníkmi. Tešiť sa môžeme na popredných spevákov a skupiny rôznych žánrov, či už pop, rock, metal, alebo rap. Najzvučnejšími predstavenými menami sú Wiz Khalifa, Lana Del Rey, Macklemore, Limp Bizkit, a Bullet For My Valentine. Aerodrome teda opäť sľubuje kvalitný festivalový zážitok, ktorý si žiadny hudobný fanúšik nemôže nechať ujsť.

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, aerodrome
Zdroj: musicserver.cz

Rock for People

4.7. – 6.7.2018 Hradec Králové, Česká Republika

Rock for People sľubuje jeden z najväčších českých festivalov rockovej hudby. Začiatkom letných prázdnin sa v známom „festivalovom meste“ Hradec Králové uskutoční akcia, na ktorej ako rockový fanúšik nesmieš chýbať. Tento festival sa každoročne vyznačuje nabitým line-upom, čo v minulých ročníkoch potvrdili účinkujúci ako Bullet For My Valentine, The Offspring, Paramore, Limp Bizkit a ďalší. Ani tento rok nebudú chýbať známe mená. Headlinerom tohto ročníka budú The Prodigy, Volbeat, The Kooks a Skillet. Tešiť sa môžme aj na tunajších umelcov ako napríklad Vypsaná fixa, Xindl X alebo slovenskú kapelu Horkýže Slýže. Leto plné rocku štartuje práve na Rock for People.
Oficiálny web festivalu: Rock for People

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, rock for people, rfp
Zdroj: rockforpeople.cz

Colours of Ostrava

18.7. – 21.7. 2018 Ostrava, Česká Republika

Už od roku 2002 sa každoročne v Ostrave koná medzinárodný multižánrový hudobný festival Colours of Ostrava. Hlavným lákadlom tohto festivalu je od roku 2012 prostredie, v ktorom sa koná, a tým je areál bývalých železiarní, plný vysokých pecí, či baní. Po rekonštrukcii a úprave je areál vhodný na organizáciu podobných akcií a zážitok z hudby a umenia sa tak stáva nezabudnuteľným. Posledný 16. ročník priniesol vyše 350 bodov programu a 21 otvorených a krytých scén. Okrem hudobných koncertov v areáli nájdete aj divadlá, filmy, workshopy, rôzne diskusie alebo výtvarné aktivity. Tento rok sa na festivale predstavia interpreti ako Kygo, N.E.R.D, Jessie J, či Grace Jones. Ak neviete ako strávite víkend na konci júla, toto je určite horúci kandidát.
Oficiálny web festivalu: Colours of Ostrava.

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, Colours of Ostrava
Zdroj: Matyáš Theuer, Colours of Ostrava

Let it Roll

2.8 – 4.8.2018 Milovice, Česká Republika

10. ročník open air festivalu Let It Roll je už niekoľko rokov označovaný za najväčší drum & bassový festival na svete. Jeho popularita sa stále zvyšuje a minulý rok už prekročil hranicu 20 000 návštevníkov. Štvrtýkrát za sebou obhájil ocenenie Drum & Bass Arena Awards, čo tvrdenie, že ide o najlepší D’n’B festival, len potvrdzuje. Tento rok sa na jubilejnom ročníku, ktorý sa bude konať na letisku v Miloviciach, môžu ľudia pripraviť na 9 stage-ov, viac ako 330 interpretov alebo Bus parties. Headlinermi tejto akcie budú napríklad Andy C, Netsky, Noisia alebo Pendulum. Okrem hudobného zážitku sa fanúšikovia môžu tešiť aj na rôznorodé svetelné shows a ohňostroje. Pre nadšencov D’n’B hudby je toto ideálna príležitosť užiť si svojich obľúbencov naživo!
Oficiálny web festivalu: Let It Roll

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, Let it Roll, LiR
Zdroj: letitroll.eu

Sziget

8.8. – 15.8.2018 Budapešť, Maďarsko

Maďarský festival Sziget je každoročne ťahákom pre ľudí, ktorí obľubujú hudbu a festivalovú atmosféru. Tento festival netreba špeciálne predstavovať, pretože o ňom už počul asi každý. Je označovaný ako najväčší a najlepší európsky festival. Minuloročná cena za najlepší lineup to len potvrdzuje. Desiatky stage-ov a stovky koncertov v spojení s účasťou viac ako 450 000 ľudí z celého sveta hovorí za všetko. Samozrejme, nie je celá akcia len o hudbe, a preto si pre návštevníkov naši susedia prichystali aj viaceré atrakcie. Výborne sa prezentuje Art of Freedom, čo je výstava, ktorá ponúka unikátne umenie a jeho prehliadku. Najzaujímavejšími z tohtoročných umeleckých diel sú napríklad Mushrest – skvelé miesto pre oddych, Neon Figurative – ľudské vibrujúce a svietiace súsošie alebo Dress Lamps – lampióny z oblečenia, ktoré vás budú sprevádzať po celom ostrove. Hlavným lákadlom sú určite rokmi osvedčení interpreti, začínajúce hviezdy, ale aj domáci hudobníci, ktorí rozhýbu Budapešť v prvej polovici augusta. Hlavnými vystupujúcimi budú tento rok napríklad Kendrick Lamar, Arctic Monkeys, GorillazLana Del Rey a ďalší. Fanúšikov slovenského rapu určite poteší, že na festivale vystúpi aj rapper Strapo. Ak stále čakáš na zážitok svojho života, toto je tvoja šanca!
Oficiálny web festivalu: Sziget

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, sziget
Zdroj: iedm.com

Hip Hop Kemp

23.8. – 25.8.2018 Hradec Králové, Česká Republika

To, že naši českí susedia vedia robiť poriadny hip hopový festival, svedčí aj to, že je to už 17. ročník. Už 17 rokov spájajú všetky elementy hip hopovej kultúry a prinášajú kvalitu z celého Slovenska, Česka, no každoročne prinesú do bývalého areálu vojenského letiska aj kopec veľkých, zahraničných mien. Ide o jeden z najväčších hip hopových festivalov v Európe a CNN TV ho označil ako jeden z 50 najlepších letných festivalov na svete. V areáli na teba čaká množstvo aktivít, tak ak si chceš oddýchnuť, môžeš sa napríklad pozrieť na ženy, ktoré sa každoročne bijú v čokoláde, alebo si zmerať sily v rôznych battles, či už tanečných alebo rappových.  V minulých rokoch HHK hostil mená ako Kendrick Lamar, Mos Def, Yelawolf, Dilates People, Method Man, Redman, či Machine Gun Kelly. Tento rok sa okrem kvalitného oldschoolu v podaní Evidence, The Beatnuts, či legendy Immortal Technique potešia aj fanúšikovia newschoolu. Do Česka totiž zavítajú $UICIDEBOY$, Chief Keef, Joyner Lucas, ale taktiež si na svoje prídu aj fanúšikovia ženského rapu. Young M.A vystúpi a určite dá aj „OOOUUU“, ktorá má na konte viac ako 260 miliónov zhliadnutí. Samozrejme, na našich rapperov nezabúdajú a my s pokojom môžeme očakávať Kontrafakt, PSH, StrapaTrosky, alebo nostalgickú skupinu Chaozz, ktorá na HHK doposiaľ nevystúpila. To nie je všetko, a preto checkuj ich stránku a nezabúdaj, že leto spolu zakončíme na Kempe!
Oficiálny web festivalu: Hip Hop Kemp

festival, open air, leto, summer, stage, zábava, hudba, party, hip hop kemp, hhk, Kontrafakt
Zdroj: banger.cz