Podľa skutočnej udalosti #6 – V zajatí démonov 2

V dnešnej dobe, kedy sú obľúbené filmy a seriály, sa stretávame dosť často s titulmi, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Niektoré podrobne skúmajú danú udalosť, iné sú na nej len založené a spracované tak, aby viac zaujali. Niektoré sú postavené len na domnienkach alebo legendách. To zvyčajne vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti vo vierohodnosti daného titulu. My sme sa vám rozhodli pravidelne, a to teda každý štvrtok, prinášať skutočné udalosti, podľa ktorých bol film natočený alebo inšpirovaný. Uvidíte sami, že niektoré z nich sú v skutočnosti ešte horšie ako v samotnom filme. Alebo naopak, boli veľmi prikrášlené len preto, aby diváka zaujali.
Šiestym dielom z tejto série je mysteriózny horor V zajatí démonov 2

James Wan so svojím strašidelným pokračovaním

V prvom článku z našej série sme rozobrali prvý diel filmu s originálnym názvom Conjuring. Režisér James Wan sa vybral podobnou cestou a zaujal ho jeden z najznámejších prípadov strašenia v histórii. The Enfield Poltergeist bol prípad, ktorý sa odohral v Anglicku jednej matke a jej štyrom deťom. V tomto filme hrajú opäť hlavnú úlohu Ed a Lorraine Warrenovci. Tí sa snažia presvedčiť cirkev o tom, že sa skutočne jedná o paranormálne javy a nie len o výmysel detí. Celý príbeh sa skončí šťastne tak, ako aj reálna udalosť. Okolnosti sú síce podobné, ale režisér si tentokrát príbeh mierne prispôsobil. Odohráva sa v ňom aj paralelný príbeh s démonom mníšky Valak.

conjuring, true story, horor, film, warrens, enfield poltergeist, demon, haunting
Zdroj: moviesroom.pl

The Enfield Poltergeist – najpresvedčivejší prípad strašenia

V lete roku 1977 sa prvýkrát v dome rodiny Hodgsonovcov začali diať čudné veci. Matka Peggy začala vnímať rôzne šumivé zvuky, ktoré vychádzali z izby jej dcér Janet a Margaret. Keď vošla do miestnosti, zbadala svoje dve dievčatá, ako sa vystrašené krčia na posteli a pozerajú do rohu miestnosti. O chvíľu na to sa zvuky ozvali znova, tentoraz za jej chrbtom. Peggy sa v momente otočila a zbadala, ako sa skrinka sama od seba posunula od steny. Mysliac si, že to bol vtip išla skrinku posunúť späť. Problém bol v tom, že nejaká neviditeľná sila jej ňou nedovolila pohnúť. Zrazu niečo začalo búchať na stenu. Vraj to znelo, akoby zvuk vychádzal spoza steny a zároveň zo steny. Niekedy to znelo tak, že zvuky vychádzajú z podlahy. Keď zvuky pokračovali, Peggy spolu s deťmi utekali k svojim susedom. Vic Nottingham, sused, sa potom do domu išiel pozrieť. Aj on počul búchanie, zvuky z izby a vystrašený sa vrátil domov. Nevediac čo robiť, zavolali políciu. Po príchode strážnikov vošli do domu. Netrvalo dlho a stala sa ďalšia nevysvetliteľná vec. Stolička sa pred očami všetkých sama pohla cez celú miestnosť smerom k nim. Policajtka Carolyn Heeps zistila, že stolička nieje na nijakom drôte alebo šnúre a tak povedala, že tento prípad nieje v ich rukách. Peggy a jej deti ostali bez pomoci.

conjuring, true story, horor, film, warrens, enfield poltergeist, demon, haunting
Zdroj: zurichmansion.org

Novinári sa prípadu chytili

Nevediac čo ďalej, zavolala Peggy do novín Daily Mirror. Novinárov poslala do domu, aby videli, čo sa deje a zdokumentovali to. Vo filme takúto pomoc nechcela, no zmenila názor. Zviditeľnenie mohlo priniesť riešenie. Problém bol v tom, že keď boli novinári v dome, nič sa nedialo. Čakali niekoľko hodín, no potom ich trpezlivosť prešla. Keď dom opustili, ten akoby ožil. Lego a gulôčky začali lietať po miestnosti a keď sa jeden z novinárov rozhodol vrátiť spať, kocka z lega ho trafila do oka a spôsobila nepeknú tržnú ranu. Následne sa do prípadu zapojil Maurice Grosse. Poslala ho Spoločnosť pre psychický výskum a mal preskúmať dianie v dome. Najprv mal pochybnosti, no netrvalo dlho a svoj názor zmenil. V dome bolo jasne vidieť, že niečo neprirodzené ich tam nechce a svoju energiu sústreďuje okolo 11-ročnej Janet. Okrem toho, že lego a gulôčky levitovali, boli aj horúce. To vykazovalo typ aktivity poltergeista. Grosse na vlastné oči videl aj to, ako tričko položené na stole z ničoho nič vyletelo na druhú stranu izby. Povedal si, že to je skutočne niečo, čo sa oplatí vyšetriť. Maurice Grosse spolu s parapsychológom Guyom Playfairom za posledných 18 mesiacov v dome zaregistrovali cez 2000 paranormálnych incidentov podobných tomuto. To, čo nasledovalo teraz, ešte nezažili a pokladali to za najhoršiu skúsenosť. Bol ňou démonický hlas vychádzajúci priamo z 11 ročnej Janet Hodgsonovej.

conjuring, true story, horor, film, warrens, enfield poltergeist, demon, haunting
Zdroj: livinglifeinfullspectrum.com.au

Bill Wilkins, pôvodný obyvateľ domu

Tento démonický hlas, vychádzajúci z Janet tvrdil, že je Bill Wilkins a tento dom patrí jemu. Janet sa stala centrom všetkých paranormálnych javov, nadprirodzená sila ju zhadzovala z postele a ostatní vtedajší obyvatelia domu ju dokonca videli levitovať. Tvrdila, že sa bála hlavne z dôvodu, že nevedela kam dopadne. Niečo ju dokonca škrtilo, preto začala kričať a mama jej pribehla na pomoc. S ťažkosťami ju zachránila. Bill, ktorý komunikoval cez ňu vyzeral nahnevaný, a to z dôvodu, že sú v jeho dome. Veľa ľudí bolo samozrejme skeptických. Tvrdili, že je to všetko výmysel detí, ktoré to len hrajú. Ďalší výskumníci zo Spoločnosti pre psychický výskum boli dokonca priamymi svedkami toho, ako deti ohýnajú lyžice. Podozrivé bolo aj to, že nikto nemohol byť v miestnosti, keď z Janet vychádzal démonický zvuk. Aj keď je veľmi pravdepodobné, že deti môžu preháňať, je ťažké ich viniť z vecí, ktoré sa v dome diali za prítomnosti ďalších 18 dospelých. Hlavne v prípade vznášajúcich sa vecí po dome. Peggy v roku 1980 pre ITV News povedala, že sa to raz alebo dvakrát pokúšali predstierať. Vraj len preto, lebo chceli zistiť, či na to niekto príde a prichytí ich pri tom. Tak to aj bolo, vždy ich pri tom prichytili.

conjuring, true story, horor, film, warrens, enfield poltergeist, demon, haunting
Zdroj: theoccultmuseum.com

Ed a Lorraine Warrenovci v dome

Tak ako vo filme, aj v skutočnosti rodinu navštívili manželia Warrenovci. Bolo to v roku 1978 a boli presvedčení, že sa nejedná o detský výmysel. Ed povedal, že ten, kto sa týmito problémami zaoberá, vie, že sú tieto javy skutočné. Ten, kto tomu neverí, sa do toho pravdepodobne nerozumie. V podstate im aj rozumie, pretože dôkazy potvrdzujúce existenciu paranormálna, ktorých nie je tak veľa, sú zatienené hromadou vedecky preukázateľných dôkazov. V tomto prípade sa nedá povedať, že Ed a Lorraine sú dôveryhodným zdrojom informácií. Najznámejšia dvojica v oblasti paranormálnych javov totiž s rodinou nestrávila toľko času, ako možno vidieť vo filme a určite to neboli oni, kto ich zachránil. Televízna stanica SKY dokonca vydala trojdielnu sériu „The Enfield Haunting“, ktorá tento prípad zobrazuje. Warrenovci v ňom nie sú spomenutí vôbec. Po 18 mesiacoch útrap rodina dom opustila a problémy so strašením prestali.

conjuring, true story, horor, film, warrens, enfield poltergeist, demon, haunting
Zdroj: monkeyteller.com

Dodnes ľudia, ktorí sa priamo zúčastnili tohto prípadu, veria, že išlo o skutočnosť a nie len výmysel detí. Janet Hodgsonová povedala: „Viem z vlastnej skúsenosti, že to bolo skutočné. Žila som mimo mňa a moju energiu. Volajte ma ako šialenec alebo akokoľvek chcete. Tieto udalosti sa stali. Poltergeist bol so mnou – a budem to tvrdiť dovtedy, kým budem žiť.“

Pod článkom ešte nájdete video, ktoré zobrazuje paranormálne javy v dome oveľa detailnejšie.

Zdroj: themissingreel.com