Podľa skutočnej udalosti #7: Nedotknuteľní

V dnešnej dobe, kedy sú obľúbené filmy a seriály, sa stretávame dosť často s titulmi, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Niektoré podrobne skúmajú danú udalosť, iné sú na nej len založené a spracované tak, aby viac zaujali. Niektoré sú postavené len na domnienkach alebo legendách. To zvyčajne vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti vo vierohodnosti daného titulu. My sme sa vám rozhodli pravidelne, a to teda každý štvrtok, prinášať skutočné udalosti, podľa ktorých bol film natočený alebo inšpirovaný. Uvidíte sami, že niektoré z nich sú v skutočnosti ešte horšie ako v samotnom filme. Alebo naopak, boli veľmi prikrášlené len preto, aby diváka zaujali.
Siedmym dielom z tejto série je životopisná komediálna dráma Nedotknuteľní

Jeden z najlepších filmov 21. storočia

Je len veľmi málo ľudí, ktorí by nevideli alebo aspoň nepočuli o filme Nedotknuteľní. V roku 2011 sa réžie a scenáru ujali Olivier Nakache a Eric Toledano a natočili film, ktorý už dlhé roky okupuje popredné priečky vo filmových rebríčkoch. Na stránke Československej filmovej databázy je to momentálne 8. priečka v rebríčku najlepších filmov. Scenár tohto filmového skvostu sa odvíjal od skutočného príbehu – nekonečného priateľstva medzi Philippem Pozzom di Borgom a Abdulom Sellouom (vo filme Driss). Príbeh „nedotknuteľného“ priateľstva je o to zaujímavejší, že Philippe bol ochrnutý, bohatý aristokrat, zatiaľ čo jeho priateľ Abdul bol kriminálnik a recidivista. Napadlo by vám, že takáto dvojica môže byť vzorom príkladného kamarátstva? Skutočne to tak bolo!

intouchables, nedotknutelni, film, true story, Abdul, Philippe, Driss
Zdroj: filmdaily.co

Kriminálnik a boháč na vozíku

Philippe, druhý syn francúzskeho vojvodu, ktorý žil život plný bohatstva a privilégií, mal záľubu v paraglidingu, čo sa mu jedného dňa stal osudným. V roku 1993 si užíval svoje hobby počas zlého počasia a došlo k nehode. Zlomil si chrbticu a od tohto momentu mohol hýbať iba krkom. Vyhliadka na budúcnosť v invalidnom vozíku nebola vôbec ružová. O to viac, že jeho žena zomierala na rakovinu a svoj boj o život nakoniec prehrala 3 roky po nehode. Philippe si hľadal opatrovníka, ale nikto by nečakal, že sa ním stane Abdul, zločinec a prisťahovalec z Alžírska. Potreboval nejaké peniaze, a tak požiadal o opatrovníctvo pre Phillipa, čo by znamenalo udržanie si finančnej podpory od štátu. Podľa Phillipa bol Abdul netolerantný a arogantný, no napriek tomu v ňom spozoroval niečo, čo iní nevideli – jeho bláznivosť. „Necítil pre mňa ľútosť – bol nepochopiteľný, drzý a mal nehorázny zmysel pre humor. Zrazu som zistil, že sa znova teším z toho, že neviem, čo bude ďalej. Toto je ten chlap, ktorého potrebujem. Netrápilo ma, že ho práve pustili z väzenia. Potreboval som ho. A potom sme sa stali priateľmi.“  Takto opísal Philippe moment, keď sa Abdul stal jeho opatrovateľom. Obaja spolu zdieľali zmysel pre humor, no čo bolo najdôležitejšie, obaja boli na okraji spoločnosti. Človek na invalidnom vozíku a kriminálnik. Spolu tvorili dvojicu, ktorá sa navzájom obohacuje a zároveň spája dve rozdielne ľudské rasy.

intouchables, nedotknutelni, film, true story, Abdul, Philippe, Driss
Zdroj: Stefan Nimmesgern

Ľútosť by nebola na mieste

V časoch, keď sa mal Philippe najhoršie a vyzeralo to, že sa psychicky zrúti, čomu prispela aj smrť jeho ženy, sa k nemu Abdul správal inak, ako by ostatní čakali. Robil si z neho srandu, aj napriek jeho ťažkostiam, no to bolo to, čo Philippe potreboval. „Potreboval som sa dostať späť do života. Ľútosť je posledná vec, ktorú potrebujete. Ľútosť je beznádejná. Ľútosť je to, čo vám dá niekto, kto sa bojí o vás starať. Nepotreboval som to a nepotrebujem ani súcit. Potrebujem útechu, čo v latinčine znamená udržať ma ako celú osobnosť a rešpektovať ma takého, aký som.“ Film opisuje, že aj napriek zdravotnému postihnutiu a životu na vozíku je potrebné sa smiať. Aj Abdul bol šťastný, že sa jeho cesta stretla s Philippom. „Ak by som sa sním nestretol, pravdepodobne by som bol mŕtvy alebo vo väzení.“ 

intouchables, nedotknutelni, film, true story, Abdul, Philippe, Driss
Zdroj: lefigaro.fr

Moderné umenie a klasická hudba v kombinácii s pop music

Philippe mal vo svojom dome okrem fotiek svojej zosnulej ženy Beatrice aj modernistické obrazy. Vďaka fotkám mal pocit, že jeho žena tam s ním stále žije a moderné umenie bolo niečo, čo mu pomáhalo udržiavať sa v dobrej nálade. Pred tým, než spoznal Abdula, sa Philippe vôbec nebavil s ľuďmi, ktorí nemali ani poňatia, čo je to moderné umenie. Ani on nebol iný, podľa jeho slov nedokázal toto umenie pochopiť a nedokázal si jeho krásu pripustiť, nech mu to vysvetľoval akokoľvek. Abdul však prejavil záujem v klasickej hudbe, ktorú Philippe tiež miloval, a naopak, Philippe dokázal oceniť popovú hudbu, ktorú mal rád Abdul. To bolo hlavným motívom ich priateľstva, ktoré sa stalo „nedotknuteľným“.

Zdroj:  telegraph.co.uk