Spánková paralýza – to najhoršie, čo sa ti v noci môže prihodiť

Ešte stále sa občas stretnem s človekom, ktorý ani len netuší, čo spánková paralýza je. Ak patríš k takýmto ľudom, máš moje varovanie na úvod. Nie je to dvakrát najpríjemnejšia záležitosť, čiže popremýšľaj, či tento článok chceš scrollovať nižšie, alebo radšej zájdeš do príjemnejšej sekcie našej stránky. Ale som si celkom istá, že si zvedavý/á, takže prajem príjemné čítanie 🙂

spankova paralyza, strach, hroza, temna, postava, zle, sny, nocna, mora
Zdroj: disclose.tv/

Je to rôznorodé. Môže sa stať, že ju niekto nezažije nikdy, ale na druhej strane sú ľudia, ktorí ju zažívajú na bežnej, či dennej báze. Sú aj ľudia, ktorí spánkovú paralýzu zažili, no nevedeli o čo išlo, alebo ako sa tento jav volá. Samozrejme sa pokojne môže stať, že paralýzu zažiješ po tomto článku aj hneď túto noc.

Strašidelné zvuky a postavy pohybujúce sa po tvojej izbe

Tak si to predstav. Z ničoho nič sa počas spánku zobudíš. To neznie až tak neobvykle, no šok nastáva v momente, keď si uvedomíš, že sa nevieš absolútne hýbať. Chceš sa silou mocou pohnúť, a v tom si uvedomíš tie zvuky, no nie sú to len tak obyčajné zvuky. Môže to byť šepot, vrešťanie, hocičo, len nič príjemné. Chceš zakričať, no nedokážeš zo seba vydať ani najtichšiu hlásku. Tu to, prosím pekne, začne gradovať ešte viac. Ak máš otvorené oči, je to chyba. Naozaj môžeš dostať až takú halušku, že začneš vidieť rôzne postavy, či preľudy. Zvyčajne sa táto nie celkom pekná postava približuje k tvojej posteli a môže dôjsť k tomu, že ti stlačí hrudník a hystericky lapeš po dychu. Máš pocit akoby to bolo nekonečné, no v skutočnosti to môže trvať niekoľko sekúnd, maximálne pár minút. Po celom tomto krásnom zážitku sa už reálne zobudíš, no nemáš najmenšiu chuť ísť spať znova.

spankova paralyza, strach, hroza, temna, postava, zle, sny, nocna, mora
Zdroj: http://paranormal-news.ru/

Aká je realita ?

V skutočnosti nejde však o nič magické, či nadprirodzené, aj keď niektorí to k tomu pripisujú. Počas spánku sa pohybujeme v dvoch fázach – NREM (Non-Rapid Eye Movement) a REM (Rapid Eye Movement). K spánkovej paralýze dochádza v časti spánku REM. Priečne pruhované svalstvo je ovládané voľou, a teda nie je schopné pohybu. Aj fakt, že počas paralýzy nevieme rozprávať sa viaže s tým, že týmto svalstvom sú tvorené hlasivky. REM fáza je stav medzi spánkom a bdením. Vtedy človek prežíva sny, zatiaľ čo sú jeho svaly paralyzované, aby sa nemohol hýbať a neublížil si. Ak počas tejto fázy dôjde k prebudeniu, nastáva spánková paralýza – mozog bdie, no telo je stále paralyzované.
Pokiaľ ju človek zažije párkrát za život, alebo občasne, nič sa nedeje. To sa nazýva izolovaná spánková paralýza. No existuje aj chronická, ktorá sa môže opakovať aj niekoľkokrát do týždňa, trvá dlhšie než obyčajná a môže siahať až do jednej hodiny.

Ako tomu predísť

To určite zaujíma každého. Najhlavnejšou príčinou spánkovej paralýzy je prílišná únava. V situácii, keď si veľmi unavený a máš nedostatok hlbokého spánku, má mozog problém vypnúť, a tak prechádza do fázy limbo, ktorá je spúšťačom tohto javu. Ďalšími faktormi, ktoré podporujú spánkovú paralýzu sú stres, drogy a ťažké jedlá pred spánkom. Okrem nich môže byť príčinou aj spanie na chrbte s vysokým vankúšom pod hlavou. Dostávam sa teda k tomu, ako celému problému zabrániť. Najdôležitejšie je dopriať si pravidelný kvalitný spánok a predísť stresu. Obmedzením ťažkých jedál a vylúčením drog, či stimulantov minimalizuješ šancu na spánkovú paralýzu a okrem toho, samozrejme, zlepšíš svoje celkové zdravie. Zaspávanie v inej polohe ako na chrbte je tiež dobrým riešením a pomôcť môže aj prítomnosť ďalšieho človeka vedľa teba.
Ak napriek všetkým týmto opatreniam spánkovej paralýze nezabrániš, je dôležité v tejto situácii, aj keď je to ťažké, nepanikáriť. Sústreď sa na pomalé rozhýbanie končekov prstov na nohách alebo rukách a vymaň sa tak zo zovretia svojho tela bez zbytočného strachu.

Zážitok od Lukáša:
Jedného dňa som sa po ťažkom víkende, strašne unavený, rozhodol ísť spať. Ľahol som si na chrbát do mojej postele a v momente som zaspal. Hneď sa mi prisnilo, že som na chate s mojím otcom. V sne bola už tma a chystali sme sa spať. Otec ma požiadal, aby som otvoril okno, nech dáme zlodejom najavo, že sa tu nachádzame. Keď som otváral okno, bolo už neskoro. Začul som, ako sa niekto zakráda pod chatu. Kroky smerovali smerom ku vchodu. V tom sa mi vytratil obraz a uvedomil som si, že som sa zobudil. Došlo mi, že to bol len sen, tak som otvoril oči, a to bola chyba. Napriek tomu, že som mal otvorené oči, zvuk krokov neutíchal. Začal som sa báť, pretože zvuk vychádzal spoza dverí, ktoré som videl. Zľakol som sa a okamžite som sa chcel pozrieť kto tam je. Tu mi došlo, že sa nemôžem hýbať. Zhostila sa ma panika a uvidel som, ako niekto stojí vo dverách. Chcel som vykríknuť, ale nešlo to. Panika stále stúpala, no v tom som sa pomaly rozhýbal, zvuky utíchli a postava vo dverách zmizla. Bol som v šoku, pretože som absolútne nevedel, že niečo ako spánková paralýza vôbec existuje. Celú noc som nevedel zaspať, aj napriek tomu, že som bol brutálne unavený. Odvtedy ma chodí navštevovať paralýza pravidelne.

spankova paralyza, strach, hroza, temna, postava, zle, sny, nocna, mora
Zdroj: BaptismOnFire

Ak si spánkovú paralýzu niekedy zažil, podel sa s nami s tvojím príbehom. Práve tvoja story sa môže objaviť v ďalšom chystanom článku.