Attackview – cestovateľka Miška: „Pred 3 rokmi som dala výpoveď v práci a odišla študovať na Bali indonézštinu.”

V minulosti nebolo v „móde“ cestovať na zaujímavé a rozličné miesta a užívať si život na plné obrátky. Dnes je to na dennom poriadku. Milión cestovateľov sa nájde, ktorí lietajú po celom svete a skúmaju krásy našej planéty. Miška je jedným z príkladov, ktorá sa rozhodla zmeniť svoj život výpoveďou v práci a vydať sa na ostrov Bali. Či neľutuje svoje rozhodnutie, zistíš, keď budeš pokračovať v čítaní.

Ahoj, Miška, môžeš sa predstaviť našim čitateľom, ktorí ťa ešte nepoznajú?
Ahojte a na úvod ďakujem za pozvanie na tento rozhovor. Som obsahová marketérka, ktorá pred 3 rokmi dala výpoveď v práci a odišla študovať na Bali indonézštinu. Strávila som tam 2 krásne roky, naučila sa plynule jazyk, pracovala so zaujímavými klientmi a vytvorila si tak podmienky na „location independent“ prácu, čiže kdekoľvek na svete chcem (a je tam internet 🙂 )

Čo ťa donútilo vzdať sa svojho jobu a stať sa freelancerom?
Dostala som sa do bodu, kedy ma moja práca viac frustrovala ako tešila a veľmi som potrebovala zmenu. Neviem, či poznáte ten pocit, keď fungujete ako robot, mechanicky niekde prídete, lebo musíte, snažíte sa to tam rýchlo zvládnuť a utekať preč.

Výpoveď bola veľký krok do neznáma, pretože som nemala veľa našetrených peňazí. Mala som prvého klienta, ktorý mi dal šancu, štipendium asi 130 eur a veľkú motiváciu na sebe makať, učiť sa a posúvať sa ďalej. Odporúčam prečítať si môj článok po prvom roku freelancovania, aby ste si vedeli predstaviť, čím všetkým som si prešla 🙂

praca, marketerka, citanie, pohoda

Nedávno si absolvovala prednášku v Kine Úsmev v Košiciach o tvojej 2-ročnej návšteve na Bali. Aký bol zámer tvojho odchodu na tento prekrásny ostrov?
Ako som spomínala, túžila som po zmene. Spolubývajúci mi povedal o štipendiu od indonézskej vlády a ja som si zo srandy podala prihlášku. Trvalo to asi pol roka, kým mi prišlo vyjadrenie, takže som na ňu už aj zabudla.

Iná krajina, iná kultúra, iní ľudia. Keď si tam prišla, nastal v tebe tzv. kultúrny šok?
Kultúrny šok to bol riadny, pretože pred Indonéziou som z ázijskych krajín navštívila iba Srí Lanku, ktorá je úplne iná. Rôzne pachy, špina, iné zvyky a hlavne tá šialená doprava. Keď som druhý deň po príchode dostala do ruky skúter s tým, že mám odšoférovať 15 km do školy, chcela som sadnúť na prvé lietadlo a ísť domov. V živote som skúter nešoférovala.

skuter, soferovat, doprava,

Na prednáške si spomínala, že domáci veria v diabla. Majú nejaké rituály alebo tradície, vďaka ktorým ho odháňajú?
Áno, každý deň začínajú prípavou obetných košíčkov Canang Sari, ktoré dávajú na miesta, kde hrozí nebezpečenstvo alebo by sa tam mohli objaviť zlí duchovia. Majú ich takto napríklad na cestách, križovatkách, mostoch, zákrutách, ale hlavne pred vchodom do ich domov. Veria, že keď pôjdu zlí duchovia okolo, zoberú si z košíčka a dajú im pokoj. Toto robia každý deň, no podľa balijského kalendára majú ešte veľa ďalších očistných obradov.

ritual, diabol, veriaci, festival, ocistny obrad, duchovia

Spoznala si nových priateľov, nabrala nové skúsenosti a zažila nové dobrodružstvá. Určite si navštívila nádherné chrámy, vodopády, pláže,.. 🙂 Skús nám priblížiť niektoré tvoje obľúbené miesta na Bali.
Moje obľúbené sú práve vodopády. Jeden z top pre mňa je Nung Nung, ktorý je skrytý uprostred hustej džungle a musíte k nemu zísť po vyše 500 schodoch. Pláže sú krásne najmä na juhu na polostrove Bukit. Výhodou je, že ku takmer všetkým treba zliezť dolu po útesoch, preto na tých najneprístupnejších ste často sami. To je výhoda väčšej námahy :). Veľmi rada mám aj oblasť Kintamani pod sopkou Gunung Batur. Je tam chladnejšie, čo je príjemná zmena. No a moja top lokalita je ostrov Nusa Penida, kde sa dá z Bali dopraviť loďou a je to taký návrat v čase. Ostrov ešte nemá vybudovanú turistickú infraštruktúru ako Bali, preto má čaro divokosti.

Nusa Penida, Bali, ostrov, vyhlad,

Počas cestovania nastávajú aj úsmevné chvíle. Je tu nejaká žartovná spomienka, ktorá ti stále vykúzli úsmev na perách?
Vtedy mi síce veľmi do smiechu nebolo, ale teraz je to celkom zábavná historka. Google navigácia vás niekedy zavedie na zaujímavé miesta. Nás takto poslala miniatúrnym chodníčkom, ktorý zrazu skončil a zapadli sme so skútrami v bahne. Samozrejme, že sme ich nevedeli vytlačiť, pretože sa nám šmýkalo, tak sme uprostred nejakého lesa kričali o pomoc. Zrazu sa odniekiaľ vynorili dvaja chalani, ktorí nám v rehote motorky vytlačili a po uši od blata sme pokračovali ďalej.

Je všeobecne známe, že naučiť sa nový jazyk nie je jednoduché. Tak ako to je s indonézčinou?
Indonézština má veľkú výhodu, že nemá časy a skloňovanie, preto sa stačí naučiť slovnú zásobu a spôsob, akým tvoria slová a ide to rýchlo. Základnú konverzáciu v obchode alebo reštaurácii som zvládla už po 2 mesiacoch.

Vieme, že rada cestuješ všade po svete, tak teda ktoré krajiny už máš za sebou?
V máji som sa vrátila po 8 mesiacoch z Južnej Ameriky a krátkeho výletu v USA a Karibiku. Predtým som 2 roky strávila iba v Ázii a predtým väčšinou výletmi po Európe. Ale mojou top krajinou je od prvej návštevy 6 rokov dozadu Portugalsko, kde aktuálne aj žijem.

USA, Jakarta, Južná Amerika, Island, Európa, cestovanie

Čo by si odporúčila mladým ľuďom, ktorí majú veľký záujem o cestovanie?
Aby využili každú možnosť cestovať, pretože nové kultúry rozširujú obzory. Ja som začala intenzívnejšie cestovať až v 22 rokoch a poriadne som tomu prepadla. Je pre mňa určite lepšie dať peniaze za letenku ako za nejaké kabelky či topánky. Nehovorím, že si ich nekupujem, ale keď si mám vybrať, tak určite cestovanie. Preto si treba nastaviť priority a využiť každú možnosť niekam vyraziť.

Máš rád cestovanie a zaujal ťa tento rozhovor?
Pre viac fotiek a info o bádaní sveta zastihneš Mišku na jej instagramovom alebo facebookovom profile.
O Bali toho popísala dosť na jej blogu theonewhowanders.com a o práci zasa struharova.com.