Podľa skutočnej udalosti #9: Argo

V dnešnej dobe, kedy sú obľúbené filmy a seriály, sa stretávame dosť často s titulmi, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Niektoré podrobne skúmajú danú udalosť, iné sú na nej len založené a spracované tak, aby viac zaujali. Niektoré sú postavené len na domnienkach alebo legendách. To zvyčajne vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti vo vierohodnosti daného titulu. My sme sa vám rozhodli pravidelne, a to teda každý štvrtok, prinášať skutočné udalosti, podľa ktorých bol film natočený alebo inšpirovaný. Uvidíte sami, že niektoré z nich sú v skutočnosti ešte horšie ako v samotnom filme. Alebo naopak, boli veľmi prikrášlené len preto, aby diváka zaujali.
Deviatym dielom z tejto série je thriller Argo

Film podľa skutočnosti s Oscarom a Zlatým Glóbusom

Islamská revolúcia – Irán 1979. Iránska kríza vrcholí a povstalci vtrhnú na americké veľvyslanectvo a zajmú 52 Američanov. Šiestim sa však podarí utiecť a skryť sa v dome kanadského veľvyslanca. Ich záchrany sa ujme CIA, konkrétne agent Mendez. Skutočnosti, ktoré sa na mieste odohrali boli dlho tajné. Agent Mendez však vydal knihu The Master of Disguise (Majster pretvárky) a tá sa stala námetom na film Argo. Réžie a hlavnej úlohy sa chytil Ben Affleck a v roku 2012 za svoj snímok získal Oscara a Zlatý Glóbus v kategórii najlepší film. Tento thriller opisuje skutočné udalosti záchrannej misie, ktorá mala byť úspešná v prípade, že sa 6 utečencov vráti domov.

Vpád povstalcov na veľvyslanectvo

V roku 1979 sa iránska kríza vyostrovala, až to vyústilo k prepadnutiu americkej ambasády v Iráne. Povstalci zajali v budove 52 Američanov. Predtým, než zaistili celú budovu, sa šiestim zamestnancom podarilo z budovy uniknúť a svoje útočisko našli v dome kanadského veľvyslanca. Celú túto situáciu sledovali v USA. Zložky CIA si boli isté, že každú chvíľu utečencov odhalia a bez ďalšieho vyjednávania všetkých zabijú. Tu prichádza na scénu agent Anthony Mendez, ktorý sa celej misie chopí a vymyslí plán, ako utečencov dostať domov živých.

Zdroj: npr.org

Natáčanie v Iráne ako zásterka úniku

Celý plán Agenta Mendeza spočíval v tom, že sa do Iránu vyberie natáčať film. Keďže v Iráne bola Amerika nenávidená, museli celý plán vylepšiť, a to tak, že sa budú vydávať za Kanaďanov. Plán, ktorý môže vyjsť len vo filme, bol však ten najlepší z najhorších plánov, aký mali. Misia dostala zelenú, a tak sa agent Mendez po vybavení falošných kanadských dokladov vybral na nepriateľské územie, aby zachránil šesť životov. Najdôležitejšie v celom postupe bolo to, že všetci z utečencov sa museli vydávať za Kanaďanov. Po tom, čo sa Mendezovi podarilo bezpečne dostať na miesto, kde sa skrývali aj s ich falošnými dokladmi, nastala dôležitá príprava na samotný odlet z krajiny. Všetci utečenci sa museli dôkladne naučiť svoj vymyslený život, pretože v prípade výsluchu, čo bolo celkom bežné pri opúšťaní krajiny, nemohli spraviť chybu. Celá príprava sa odohrávala v dome kanadského veľvyslanca a šance na to, že sa akcia podarí boli mizerné.

Zdroj: ctvnews.ca

Ťažké časy na letisku a odlet domov

Po tom, čo sa každý dokonale naučil svoj vymyslený príbeh, prebehla najťažšia časť presunu do štátov. Mendez v Iráne nebol sám. Bol mu pridelený partner Lee Schatz, ktorý vo filme spomenutý nebol. V deň odletu išiel agent Mendez na letisko vopred, aby skontroloval, či je všetko v poriadku. Keď sa uistil, že je všetko tak ako má, oznámil Schatzovi, aby prišiel aj s ďalšími šiestimi Američanmi na letisko. Následne svojho partnera poslal Mendez dopredu, pretože si myslel, že je to najlepší nápad. Ľudia čakajúci na check-in stáli v rade vo fajčiarskej pasáži, a v tej nefajčiarskej nebol nikto. Keď Lee prišiel k bráne na odlet, dostal sa do rúk kontrole. Kontrolovali všetko – cez zdravotnú kartu, až po žltý dokument, ktorý vyplňujú všetci ľudia, ktorí vstúpia do krajiny. Stačil maličký nesúlad v dokumentoch a celá akcia mohla byť prezradená. V tom sa jeden člen stráže vybral s dokumentom v ruke do malej miestnosti. Schatz myslel, že je po všetkom, no strážnik sa vrátil späť s čajom v ruke. Kontrola prebehla v poriadku a Lee mohol pokračovať do miestnosti, kde sa čakalo na odlet. Ostatných kontrola čakala a nebolo isté, či prejdú tiež bez problémov.

Zdroj: edition.cnn.com

Komplikácie nenastali, no Mendez tvrdí, že problémy mohli nastať aj pri čakaní na odlet, pretože tam si „svoju prácu“ zvyčajne vykonávala Revolučná stráž. Nastala ďalšia komplikácia. Swiss Air svoj let odvolali, pretože lietadlo malo mať technický problém. Nikto nepanikáril, no nastúpil stres. Skupina mala aj záložné plány, no tie boli veľmi slabé. Našťastie o necelú hodinu bol let obnovený a cestujúci mohli do lietadla nastúpiť. Pri nástupe jeden z amerických diplomatov ťukol do Mendeza a povedal mu: „Vy naozaj myslíte na všetko.“ ukázal na nos lietadla, kde bolo napísané slovo „Aargau“čo sa podobalo na názov dobrej lode Argo. Lietadlo vzlietlo. V lietadle sa najprv nič nedialo. Vo filme sme mohli vidieť, ako sa cestujúci tešili a tlieskali. Tento moment film zachytil skoro presne. Po prekročení iránskeho vzdušného priestoru začali ľudia v lietadle tlieskať. Mendez povedal: „Nevedeli o čo ide, no aj tak tlieskali. Všetci boli radi, že opustili Teherán.“

Zdroj: npr.org