IBM na jar predstavilo najmenší počítač na svete. Bežné pamäťové karty sú oproti nemu obrie

To, že technológie stále napredujú, je snáď každému z nás jasné. Okrem toho, že sú technické vecičky stále výkonnejšie, tak hlavnou výhodou je, že sú stále menšie a menšie. Budeme mať jedného dňa strach, aby sme ich pri upratovaní nepovysávali? 19. marca predstavila firma IBM najmenší počítač na svete, ktorý má rozmery 1x1mm, čo je predstavuje veľkosť zrnka soli.

IBM, PC, smallest pc, najmensi pocitac, salt, soľ, mini, x86, 32-bit
Zdroj: IBM

Ak si myslíte, že to nemôže mať žiadny výpočtový výkon, ste na omyle. Je porovnateľný s 32-bitovým systémom využívaným v roku 1990. Rozdiel bol, pravdaže, vo veľkosti. Na takomto počítači by bolo možné rozbehnúť napríklad hru DOOM. Tento počítač vie pracovať s BlockChain – základné úlohy umelej inteligencie a odhaľovanie podvodov a krádeží. Práce by tak mal mať dosť.

Vedúci výskumu IBM Arvind Krishna povedal: “V priebehu nasledujúcich piatich rokov budú kryptografické prvky – ako napríklad atramentové škvrny alebo malé počítače menšie ako zrnko soli – umiestnené v každodenných objektoch a zariadeniach,” a je teda jasné, že už teraz má IBM ďalšie plány. Celkové náklady na výrobu takéhoto počítača sú približne 10 centov, čo vôbec nie je veľa.

Pre lepšie pochopenie zloženia celého PC si pre vás IBM pripravilo aj krátke video:

Zdroj: IBM