Podľa skutočnej udalosti #10: Schindlerov zoznam

V dnešnej dobe, kedy sú obľúbené filmy a seriály, sa stretávame dosť často s titulmi, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí. Niektoré podrobne skúmajú danú udalosť, iné sú na nej len založené a spracované tak, aby viac zaujali. Niektoré sú postavené len na domnienkach alebo legendách. To zvyčajne vzbudzuje v ľuďoch pochybnosti vo vierohodnosti daného titulu. My sme sa vám rozhodli pravidelne, a to teda každý štvrtok, prinášať skutočné udalosti, podľa ktorých bol film natočený alebo inšpirovaný. Uvidíte sami, že niektoré z nich sú v skutočnosti ešte horšie ako v samotnom filme. Alebo naopak, boli veľmi prikrášlené len preto, aby diváka zaujali.
Desiatym dielom z tejto série je historická dráma, Schindlerov zoznam.

Spielbergov film o historickom hrdinstve

Už je to 25 rokov, čo uzrel svetlo sveta film Schindlerov zoznam. Snímok opisujúci príbeh obchodníka Oskara Schindlera (vo filme Liam Neeson), člena nacistickej strany v roku 1939 v Krakove. Človek, ktorý zarába na vojnovom utrpení zmenil svoj prístup a podarilo sa mu zachrániť tých, pre ktorých sa zdalo, že už pomoci niet. Steven Spielberg sa rozhodol vtedajšej generácii priniesť tento film na plátna kín a tento srdcervúci príbeh sa dočkal veľkému úspechu. Sedem Oscarov vrátane ocenenia Najlepší film a Najlepšia réžia hovoria za všetko.

Steven Spielberg, Liam Neeson, Oscar Schindler, nacisti, 2. svetová vojna, židia, holokaust
Zdroj: Schindlerov zoznam

Nemec, narodený v Česku, pracujúci v Poľsku

Oskar Schindler sa narodil v roku 1908 na území dnešnej Českej republiky v nemeckej rodine. Po vystriedaní niekoľkých zamestnaní sa pridal k nemeckej rozviedke Abwehr, čo zapríčinili jeho neskoršie zatknutie. Po uzavretí Mníchovskej dohody bol však prepustený a presťahoval sa do Krakova. Tam sa zameral na zisk. Pracoval v továrni na smaltované výrobky. Táto firma pôvodne patrila židom, no počas nacistickej okupácie ju Nemci prevzali. Nacisti Židov využívali ako lacnú pracovnú silu pred tým, než ich transportujú do koncentračných táborov. Celé to mal na starosti Schindler a pracovalo pod ním približne 1100 zamestnancov. Tu sa Schindlerova osobnosť začala transformovať a voči svojim podriadeným začal pociťovať ľútosť. Zostavil menovitý zoznam svojich zamestnancov a trval na tom, aby v továrni ostali pracovať.

Steven Spielberg, Liam Neeson, Oscar Schindler, nacisti, 2. svetová vojna, židia, holokaust
Zdroj: indiatoday.in

Záchrana ľudí, ktorí mali svoj osud spočítaný

Celý tento proces spôsobil to, že zamestnanci továrne nakoniec neboli transportovaní, a prežili tak vo firme celú vojnu. Presný počet zachránených nie je presný, pretože deti ľudí, ktorých zachránil, neboli nikde evidované. Celkové číslo sa pohybuje okolo 1200 ľudí, čo predstavuje pozoruhodný počet. Oskar Schindler sa obával, že jeho čin ho môže po vojne dostať do väzenia, čomu nasvedčovalo aj jeho zadržanie. Po vypočutí viacerých svedkov, zamestnancov továrne, bol prepustený. Dožil sa 66 rokov, zomrel 9.10.1974 a po smrti si vyslúžil viacero mierových ocenení. Na jeho počesť je dokonca v Jeruzaleme zasadený na jeho pamiatku, v Aleji spravodlivých, strom.

Steven Spielberg, Liam Neeson, Oscar Schindler, nacisti, 2. svetová vojna, židia, holokaust
Zdroj: Yad Vashem

Na tento prípad má veľa ľudí vytvorený vlastný názor. Niekto tvrdí, že to bol nesmierne hrdinský čin, iní zas to, že to celé bola len náhoda, prípadne nespravodlivé využívanie zamestnancov v továrni. To, ako to vlastne celé bolo vedel pravdepodobne len sám Schindler, a vy si svoj názor môžete vytvoriť sami.

Zdroj: quora.com