Report: Nováčik DragonForce ovládol Rock pod Kameňom

Úplne na východe Slovenska, kde by človek fakt povedal, že nič nie je, sa každoročne odohráva hudobné potešenie pre fanúšikov rocku – Rock pod Kameňom. Najväčším lákadlom tohtoročného trojdňového festivalu v Snine boli kapely ako Helloween, Kabát, Pretty Maids, či DragonForce. Poďme sa pozrieť na celý priebeh detailnejšie.

Problémy s organizáciou a PR

Bohužiaľ hneď na začiatku sme sa nestretli s prístupom, ktorý by sme od takéhoto festivalu očakávali. Organizátori festivalu sa totiž o festival skôr než mesiac pred začatím takmer vôbec nezaujímali. Už pri kúpe lístka sme sa stretli s hrozným prístupom, keď cena lístkov neohlásene a rapídne stúpla z 25€ na 39€ na osobu. V súvislosti s lístkami na nás čakala ešte jedna rana v podobe predavačky. Tá absolútne neovládala základy profesionálnej komunikácie, vďaka čomu sme došli až ku konfliktu. Ďalšie sklamanie diváci zažili, keď sa o programe festivalu dozvedali skôr zo stránok kapiel ako od organizátorov Rocku pod Kameňom 2018. Situácia sa však zmenila približne mesiac pred začiatkom festivalu, keď Rock pod Kameňom začal komunikovať s divákmi pomocou FB stránky a zároveň lístky vstúpili do siete TicketPortal.

Čo sa týka organizácie počas samotného festivalu, zažili sme ďalšie sklamania. Po príjazde na festival čakali na tisíce ľudí len 3 otvorené okienka, kde sa menili lístky za náramky. My sme na ich výmenu čakali viac ako 60 minút. Ak ste si to náhodou po pive a prvej kapele chceli rýchlo namieriť na WC, potrebovali ste priazeň bohov. WC (aj to len asi 15ks) boli totiž mimo areálu a nebolo možné sa tam dostať skôr ako do 5 minút. Situáciu zhoršoval veľmi úzky a jediný prechod pre ľudí (cca 3-4 metre + kontrola), kde sa počas headlinerov takmer nedalo prejsť. Festival navyše neponúkal pokoncertné stretnutie s kapelami. Malý bod plus získal festival za lacné pivo.

Nepodarený štart s vydareným koncom

O odštartovanie zábavy počas prvého dňa sa mali postarať chalani z IneKafe, čo sa im veľmi nepodarilo. Divákov obletela správa, že za 30 minútové zdržanie a mizerný výkon mohli problémy s hlasom frontmana Vratka Rohoňa. Prajeme mu veľa sily v hlase do budúcich koncertov. Situáciu zachránila česká kapela Harlej, ktorá predviedla naozaj skvelú show a naštartovala divákov na prvého headlinera, ktorým bola kapela Kabát. Od kapely Kabát sa, pochopiteľne, čakalo veľa, a veľa aj dali. Vynikajúca show zohratej kapely rozpálila publikum na maximum. Predstavenie si užili diváci, aj kapela. A také sú najlepšie. Na výkon Kabátu parádne nadviazali chalani z Karpiny, ktorí dotiahli prvý festivalový deň až do konca.

Snina, Rock pod Kameňom, Dragonforce, Kabat, Helloween

Od Gladiátora až po dvojhodinový Helloween

Druhý deň organizátori nechali divákom program jemnejšej hudby a to najlepšie si nechali na koniec. O skvelý štart sa postarala kapela Gladiátor, na ktorú hneď nadviazal nenahraditeľný Tomáš Klus. Napriek tomu, že to nie je rockový spevák, dokázal rozhýbať rockerov lepšie, než väčšina rockových kapiel. Nasledovala kapela Peter Nagy a Indigo. Osobne som sa dosť obával, čo z ich vystúpenia na rockovom festivale vznikne, ale na počudovanie predviedli ďalšiu skvelú show a festival u mňa prechádzal zo zápornej mienky do kladnej. Druhý deň doslova a do písmena dorazili nemci z kapely Helloween, ktorí predviedli až dvojhodinovú show plnú ich výborných pesničiek. Skončil deň, na ktorý mnohí diváci čakali. To ale netušili, že to najlepšie ich stále ešte len čaká.

Snina, Rock pod Kameňom, Dragonforce, Kabat, Helloween

To najlepšie na koniec

Bohužiaľ zábavu v tento deň kazilo upršané počasie. Dážď prestal až pred nemeckou kapelou Vice, ktorá mala veľmi ťažkú úlohu – pripraviť publikum rovno na dvoch headlinerov. Priznám sa, že túto kapelu som si nechal ako prekvapenie. Nikdy som ich nepočul a pred festom som sa na ich pesničky naschvál ani nepozrel. Nesklamali. Chalani vyburcovali publikum na headlinerov naozaj perfektne. A až teraz sa organizátori rozhodli ponúknuť to najlepšie. Nováčikovia festivalu, kapela DragonForce, výkonom úplne prekonala dlhoročného sninského obľúbenca Helloween. Svojím speedmetalovým predstavením zdivočili každého jedného diváka. Počas DragonForce, ako u jedinej kapely, v dave vznikali circle pity, pogovačky takmer na každú pesničku, lietajúce pivá, a všetko to, čo k metalu patrí. Festival ukľudnila a uzavrela o niečo pomalšia, avšak veľmi kvalitná kapela, Pretty Maids, ktorá svojím predstavením naplnila presne to, čo od nej diváci očakávali.Snina, Rock pod Kameňom, Dragonforce, Kabat, Helloween

Po-festivalové pocity

Aj keď organizácia ani štart festivalu nevyšiel, Rock pod Kameňom 2018 skončil nádherným happy-endom, o ktorý sa postarali naozaj vynikajúce výkony kapiel. Festival sa niesol v pohodovej ale zároveň rockovej atmosfére. Ak budete budúci rok uvažovať práve tomto festivale, určite neoľutujete.

Autor: aGISS