TOP 5 najmúdrejších ľudí, ktorí kedy žili na Zemi

Každý človek na svete je niečím výnimočný. Jeden vyniká v matematike, iný je skvelý plavec a ďalší je majster na autá. Mnoho ľudí v živote ani nezistí v čom vyniká, pretože si nezvolí ten správny smer. My sme sa tentokrát zamerali práve na tých, ktorí vynikali svojou vysokou inteligenciou a na našom svete, ktorý teraz poznáme taký, aký je, zanechali výraznú stopu. Ak ste zatiaľ nenašli smer, v ktorom ste skutočne dobrý, možno by ste len mali zmeniť smer, v ktorom pôsobíte, prípadne vymeniť ľudí, v okolí ktorých sa zdržiavate. Práve v takom prípade nezabúdajte na výrok jedného z najväčších inteligentov všetkých čias, Alberta Einsteina: „Každý je génius, no ak súdite rybu podľa jej schopnosti šplhať sa po stromoch, prežije celý svoj život vo viere, že je hlúpa.“ 

Albert Einstein

Prvým v našom rebríčku je práve Albert Einstein. Nemecký fyzik, ktorého vzorec E = mc² pozná pravdepodobne každý. Vzťah medzi energiou a telesom je len jedna z mála vecí, ktorá tohto geniálneho človeka preslávila. V roku 1921 získal aj Nobelovu cenu za svoje služby v teoretickej fyzike a za objavenie zákona fotoelektrického účinku. Slovo Einstein je tak právom synonymom slova genialita.

Genius, IQ, inteligent, umelec, Tesla, Hawking, Newton, Einstein, Da Vinci, Edison
Zdroj: Universal History Archive/Getty Images

Stephen Hawking

Jeden z najmúdrejších ľudí posledných rokov. Preslávil sa najmä svojimi objavmi v kozmológii či kvantovej gravitácii. V 60. rokoch minulého storočia prišiel s teóriou, že čierne diery vo vesmíre vyžarujú špeciálne žiarenie. Toto žiarenie tak dostalo pomenovanie práve po ňom – Hawkingove žiarenie. Počas svojho života vydal aj knihu „A Brief History Of Time“, v ktorej sa zaoberá problematikou od veľkého tresku až po práve spomínané čierne diery. Najväčšou výhodou je, že je kniha napísaná jednoducho a veci v nej pochopí snáď každý. Hawking trpel amyotrofickou laterálnou sklerózou, no tá mu nebránila v tom, aby svoje IQ využil naplno. Zomrel v marci tohto roku, no to, čo na zemi zanechal, tu ostane navždy.

Genius, IQ, inteligent, umelec, Tesla, Hawking, Newton, Einstein, Da Vinci, Edison
Zdroj: techly.com.au

Nikola Tesla

Jeho najväčším vynálezom je nepochybne striedavý prúd, ktorý používame na svete dodnes. Napriek svojej genialite bol na konci svojho života úplne bez peňazí. Počas svojho života spolupracoval aj s Thomasom Edisonom. Ani to mu neprinieslo priateľov, a tak zomrel v roku 1943 úplne sám. Do povedomia ľudí sa dostal až neskôr. V roku 1960 bola po ňom pomenovaná jednotka magnetickej indukcie – tesla. Dnes nám tohto skvelého vynálezcu pripomína firma TESLA, ktorá sa v súčasnej dobe zameriava na výrobu elektromobilov.

Genius, IQ, inteligent, umelec, Tesla, Hawking, Newton, Einstein, Da Vinci, Edison
Zdroj: Universalmuseum Joanneum

Leonardo Da Vinci

Jeden z najslávnejších a zároveň najgeniálnejších umelcov. Vytvoril diela ako Posledná večera či Mona Lisa. Leonardo Da Vinci nebol len umelec, ale plnohodnotne sa venoval matematike a aj biológii. Dnes už sú známe aj jeho nadčasové vynálezy, no tie boli nájdené až po jeho smrti. Veľa ľudí tvrdí, že jeden z jeho náčrtov bol predlohou pre dnešné helikoptéry, ktoré v tej dobe ľudia nepoznali ani v ich snoch. Da Vinci bol pravdepodobne najvšestrannejší a najtalentovanejší umelec všetkých čias.

Genius, IQ, inteligent, umelec, Tesla, Hawking, Newton, Einstein, Da Vinci, Edison
Zdroj: drawingacademy.com

Isaac Newton

O tomto Anglickom Sirovi môžme povedať, že položil základy modernej fyziky. Najprelomovejšími boli jeho objavy vrámci pohybu Slnka a planét. Napísal knihu Principia Mathematica, ktorá je uznávaná nie len ako najvlpyvnejšia kniha v histórii matematiky, ale aj kniha ako taká. Opisuje v nej aj pohyb Mesiaca okolo Zeme, čo za jeho čias zmenilo pohľad na svet. Momentálne majú so Sirom Newtonom problém hlavne študenti, pretože sa dodnes v školách učíme práve Newtonove pohybove zákony.

Genius, IQ, inteligent, umelec, Tesla, Hawking, Newton, Einstein, Da Vinci, Edison
Zdroj: GETTY IMAGES