Richard Marcinko, otec špeciálnych jednotiek

 

Dick, Marcinko, seal, seals, Slovakia, special, forces
Zdroj: http://survivor-story.com

V momente, keď začujete meno Richard Marcinko sa Vám pravdepodobne vybaví slovenský hokejový reprezentant, alebo kamarát z detstva. „Dick“(nie, nejde o nadávku) Marcinko určite nereprezentoval Slovensko v hokeji, no náš štát nejakým spôsobom do povedomia dostal. Kto teda bol a o čo sa zaslúžil sa dozviete tu.

Začiatky

Marcinko sa narodil 21. novembra 1940 v Americkom Lansforde. Vo svojich knihách sa hlási k slovenskému pôvodu. Jeho dedo pochádzal zo Slovenska. Od začiatku sa chcel ubrať armádnym smerom, preto v osemnástich rokoch, po ukončení Admiral Farragut Academy nastúpil k námorníctvu. Na úvod jeho kariéry bol nasadený v Talianskom Neapole, kde pracoval ako telegrafista. O niečo neskôr sa prihlásil do jednotky vojenských potápačov. Neprešlo veľa času a Marcinko opäť zmenil pôsobisko, keď sa tentokrát pridal k začínajúcim SEALs.

Navy SEALs

Dick, Marcinko, seal, seals, Slovakia, special, forces, baggage, ribon
Zdroj: http://www.sealswcc.com

V roku 1967 sa Richard Marcinko ako veliteľ ukázal vo Vietname. Tam velil ôsmej rote jednotky SEAL Team 2.  Keď dokončil svoje úlohy vo Vietnamskej vojne, študoval zahraničné vzťahy na Námornej postgraduálnej škole, kde získal titul bakalára. V roku 1973 bol určený za námorného atašé v Kambodži, kde zotrval 18 mesiacov.  Hneď potom sa stal veliacim dôstojníkom SEAL Team 2. V roku 1979, kedy bola obávaná iránska kríza bol Marcinko poverený zostaviť protiteroristickú jednotku, ktorej bude sám veliť. Tento protiteroristický útvar pomenoval „SEAL Team Six“

SEAL Team Six

Aj keď išlo o námorníctvo, skratka SEAL ukazovala, že členovia tohto zoskupenia nebudú mať problém s operáciami v rôznom prostredí (SEAL- Sea, Air, Land). Názov vznikol údajne na oklamanie nepriateľa, pretože doteraz existovali len 2 jednotky SEALs. Protivník si teda myslel, že ich majú minimálne o štyri viac, čo však nebola pravda. Členov si vyberal samotný veliteľ Marcinko. Do tohto útvaru sa nedostal hocikto, vyvolení boli poctivo vybraní z najlepších. Táto jednotka mala aj vlastný výcvik, ktorý nebol dokonca obmedzovaný rozpočtom, a tak sa po intenzívnom výcviku, ktorý trval šesť mesiacov dostala táto elitná jednotka aj do reálnej akcie. Výcvik bol údajne omnoho ťažší, ako základný výcvik námorníctva.

Dick, Marcinko, seal, seals, Slovakia, special, forces, soldier, army, gun
Zdroj: http://www.sealswcc.com

Čo sa stalo potom?

Po troch rokoch velenia v ST6, teda v roku 1983 Marcinko tento tím opustil. Viceadmirál James Lyons ho poveril úlohou zostaviť jednotku, ktorá má testovať protiteroristickú ochranu amerického námorníctva.  Jednotka bola známa pod neoficiálnym názvom RED CELL, čo v preklade znamená Červená Bunka. Táto bunka obsahovala 13 členov, z toho 12 bolo pôvodne z elitného ST6. Testovali bezpečnosť lodí, ponoriek, letísk a iných dôležitých objektov. Jednotka RED CELL sa vedela pod jeho velením dostať aj do na prvý pohľad najlepšie zabezpečených objektov. Marcinko strávil určitý čas aj vo väzení, pretože bol podozrivý zo sprenevery. Sám však tvrdí, že sprenevera len ukázala na problém bezpečnosti armády. V nasledujúcom období začal vydávať vlastné knihy, v ktorých opisuje svoje pôsobenie v námorníctve. Bol taktiež riaditeľom medzinárodnej bezpečnostnej služby „RED CELL“ a momentálne je hovorcom Zodiac Maritime Training Academy. Za svoje bojové skutky bol vyznamenaný Striebornou hviezdou, bronzovou medailou a mnohými ďalšími vyznamenaniami. Ak Vás dopodrobna zaujíma život Richarda Marcinka, určite si prečítajte jeho autobiografiu Rogue Warrior kde sa dozviete mnoho detailov o jeho pôsobení v US Navy a jeho živote.

 

Zdroj: 
http://survivor-story.com
Rogue Warrior
http://www.sealswcc.com