Jack Kevorkian – muž, ktorý pomáhal ľuďom až za hrob

Niekto trpel hlbokými depresiami, niekto nevyliečiteľnými chorobami, niekto sa viackrát pokúšal o samovraždu. Sú ľudia, ktorí si už neprajú jestvovať na tomto svete. Nenapĺňa ich život tak, ako by chceli. Jediné, čo si priali, bol koniec pre ich existenciu. Túto skutočnosť zobral do vlastných rúk jeden už svetoznámy doktor, Jack Kevorkian, ktorý „pomohol“ ľuďom na onen druhý svet.

Keby som mala opísať trošku jeho kariérny život, tak sa zo začiatku zaujímal o inžinierstvo, ale to ho po čase prestalo baviť, a tak sa preorientoval na biológiu. Pracoval naozaj tvrdo a neskôr zaslúžene bol absolventom medicíny na Michiganskej univerzite a začal so špecializáciou v oblasti patológie. Bol skrátka fascinovaný smrťou.

Nevyhýbal sa nepríjemným nápadom, a to vyústilo do myšlienky, že by väzni odsúdení na smrť boli využívaní ako subjekty na lekárske experimenty, pokiaľ by ešte žili. Tento nápad argumentoval tým, že im tie pokusy poskytnú pohľad na anatómiu kriminálnej mysle. Keď tento nápad bol prijatý, po viacerých pokusoch a experimentoch dostal prezývku Doktor smrť.

jack kevorkian, doktor smrt, eutanázia, asistovaná samovražda
Zdroj : lehighvalleylive.com

Ako roky plynuli, vyhodili ho z viacerých nemocníc, kde pracoval, a kde rozvíjal svoje myšlienky smrti. Jack tvrdil, že doktori odvšadiaľ zamietali jeho nápady, pretože sa báli radikálnych myšlienok.
Pár rokov na to ho osvietilo šťastie, keď objavil spôsob, ako rozšíriť svoj návrh na smrť. Zistil, že doktori v Holandsku pomáhajú ľuďom umrieť pomocou smrteľnej injekcie. Týmto sa inšpiroval a začal pracovať na princípe eutanázie a tá sa stala rozšírením jeho kampane na lekárske pokusy o umieraní.

thanatron, jack kevorkian, stroj, chemikálie
Zdroj: Richard Sheinwald/Associated Press

Vzhľadom na to vytvoril samovražedný stroj nazývaný Thanatron (gréc. nástroj smrti). Bol vyrobený z troch dávkovačov s chemikáliami, ktoré boli napojené na injekčnú ihlu. Prvý obsahoval soľný roztok, druhý mal silné sedatívum, z ktorého bol pacient v hlbokej kóme a napokon chlorid draselný, ktorý bol napustený do krvi, a tak pacient dostal infarkt, z ktorého zomrel bezbolestne. Vďaka tomu bol už veľmi známy v rámci celého národa.

Jedného dňa pracoval s pacientkou menom Janet Adkinsová, ktorej bola diagnozovaná Alzheimerova choroba a chcela jeho pomoc, aby jej pomohol s ukončením jej života skôr, ako to ochorenie by pohltilo celé jej telo. Chcela, aby Jack využil svoj stroj na ňu. Takže jej nakoniec asistoval s ukončením jej života. Ona bola prvá pacientka, na ktorej svoj stroj aplikoval. Vďaka tomuto prípadu sa Jack stal kriminálnikom, ale aj celebritou.
Rok na to dostal Kevorkian súdny príkaz, aby prestal používať samovražedný stroj a hneď na to štát Michigan mu pozastavil lekársku licenciu, čiže sa mu nepodarilo zaobstarať potrebné lieky do Thanatronu, ale to ho nezastavilo, a tak zostrojil Mercitron, plynovú masku, ktorá dodávala oxid uhoľnatý. Lenže skončil dvakrát vo väzení, ale mal šťastie, že mal poriadneho právnika.

mercitron, jack kevorkian, plynová maska
Zdroj: euthanasian.weebly.com

Aj napriek tomu, že štát Michigan stanovil zákon, že asistovaná samovražda je zločin, Jack to mal na háku, a tak v tom pokračoval aj naďalej. Neskôr skončil tak či tak vo väzení, ale po pár rokoch bol prepustený kvôli dobrému správaniu. Pokračoval v tomto dlhé roky aj po tom, a do dnes je známe, že asistoval pri samovražde stotridsiatim trpiacim, ktorí si zvolili možnosť smrti.

jack kevorkian, odsúdený, väzenie
Zdroj: famous-trials.com

Ak ťa zaujíma jeho život podrobnejšie, a praktiky, ktoré vykonával, tak si určite ešte dnes pozri film Doktor smrt, ktorý je spracovaný na základe skutočných udalostí, kde hlavnú úlohu si zahral starý známy Al Pacino. Za túto úlohu získal cenu Emmy a Zlatý góbus.

al pacino, jack kevorkian, doktor smrt, film, zlatý glóbus, cena emmy
Zdroj: Kevin Mazur wireimage.com

Zdroj: https://www.biography.com/people/jack-kevorkian-9364141

 

Pridaj komentár