Maldivy: 8 zaujímavostí o dovolenkovom raji

Maldivy sú štát na súostroví južne od Indie. Pozoruhodné je, že je to jedna z unikátnych dovolenkových destinácií, kde prichádza ročne dokonca až milión návštevníkov. Poniektorí to poznajú ako dovolenkový raj.
Pripravili sme si niekoľko zaujímavostí, ktoré Ti trošku viac priblížia túto prekrásnu krajinu.

maledivy, dovolenka, raj
Zdroj: bigstock.com

Maldivy pozostávajú z 1192 korálových ostrovov, pričom je približne 200 obývaných. Sú zoskupené do dvojitého reťazca, ktorý je zložený z 26 atolov, čiže koralových útesov. Vyskytujú sa pozdĺž severojužného smeru.

Priemernú nadmorskú výšku má 1,5 metrov nad morom a taktiež je najnižšou krajinou sveta. Zaujímavé je, že aj jeho prirodzený bod je najnižším vrcholom ktorejkoľvek krajiny sveta, čo je 2,4 metrov.

Maldivské ostrovy ponúkajú viacero koralových útesov, ktoré potápači veľmi obľubujú. Pod morskou hladinou vďačia za množstvo morského života, ktoré nevidia len tak na iných miestach a týmto sa odlišuje od iných potápačských destinácií.

podmorský svet, maledivy, koralové útesy
Zdroj: esotravel.cz

 

koralové útesy, podmorský svet, podmorský život
Zdroj: Michal Čepek

V minulosti ešte mohli stavať domy z koralov, lenže v dnešných dňoch je to zakázané kvôli celosvetovej ochrane koralových útesov. Mnohé domy z koralov je možné spozorovať na miestnych ostrovoch.

Najstaršia mešita krajiny, ktorá pochádza až z roku 1656, sa volá Malé Hukuru Miskiy.  Do tejto nádhernej stavby z koralového kameňa vytesali písmo z koránu a rôzne komplikované dekorácie. Od roku 2008 je súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

unesco, mešita, maldives
Zdroj: traveldiaries.asia

Tradičné maldivské pochúťky sú kokosy, ryby a škroby. Sú hrdí na svoje národné jedlo, čo je Garudiya alebo Garudhiya. Je to vývar z rôznych druhov tuniakov z národného oceánu.

Garudhiya, národné jedlo, maldives
Zdroj: deskgram

Maldivy sú najbezpečnejším miestom na dovolenkovú destináciu, už len preto, že sú do širokej miery izolované.

Keďže patrí medzi najmenší národ Ázie, je taktiež najmenšou moslimskou krajinou sveta.

justfunfacts.com

Pridaj komentár