104. ročník Tour de France

Dnes sa začína neuveriteľný 104. ročník prestížnych cyklistických pretekov Tour de France. Tieto preteky sú jednou z najznámejších športových udalostí na svete. Aj na Slovensku posledných pár rokov vzrástol záujem o sledovanie tejto športovej akcie. Najväčšiu zásluhu má na tom určite, teraz už svetoznámy, Peter Sagan. V tomto článku sa dočítate ako táto športová udalosť prebieha, niečo z jej histórie, ale aj to, na čo sa môžete tešiť tento rok.

Najznámejšia Grand Tour

Tour de France je v cyklistickom kalendári jednou z troch najdôležitejších pretekov roka. V tenise poznáme Grandslam, v cyklistike Grand Tour. Každý rok sa odjazdia tri, po poradí Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a Espaňa. Každá z nich je špecifická, no francúzska Tour má svoje čaro a sleduje ju mnoho ľudí, ktorých cyklistika ako taká po celý rok nezaujíma. Fandia či už našim reprezentantom, alebo len sledujú krásnu prírodu a pamiatky, ktoré francúzska réžia ponúka. Ani tento rok nebude výnimkou, bude toho k videniu naozaj dosť.

tour, de, france, 2017, sagan, cycling, route, velo, froome, sprint, nature
Zdroj: http://www.letour.fr

Ako celá súťaž prebieha?

Veľa ľudí sa pýta „Ako je možné, že Peťo vyhral 3 etapy, ale aj tak v celkovom poradí nie je ani v TOP 10?“. Nie všetko je o víťazstvách v etape. Samotné preteky sa rozdeľujú na rôzne kategórie. Tou najcennejšou je Celková klasifikácia, známa ako súťaž o Žltý dres. V nej sa poradie určuje celkovým časom na trati. Ten sa sčítava po každej etape. Pri hromadnom dojazde sa čas počíta rovnako pre prvého aj posledného jazdca v „balíku“. V tejto klasifikácii je preto dôležité spraviť si náskok. Využívajú to ľahkí jazdci takzvaní vrchári. Práve v kopcoch si spravia náskok a bojujú o cenné sekundy. V rovinatých etapách sa im potom stačí voziť v obklopení svojich tímových kolegov. Ich úlohou je doviezť svojho lídra do cieľa bez straty sekúnd a v bezpečí.
Druhou súťažou je súťaž šprintérov, bitka o Zelený dres. Jedným z hlavných aktérov je náš Peter Sagan už 5 rokov. Aj tento rok tomu nebude inak. Táto súťaž funguje na princípe bodovania. Rovinaté etapy majú vo svojom závere pridelené body. Tie si finišujúci jazdci pripíšu na svoje konto. Počas etáp sa ešte na trati nachádzajú aj šprintérske etapy, z ktorých si pretekári môžu zobrať body. Nádielka bodov nie je také veľká, ako v cieli.
Ďalšou zo súťaží je Vrchárska súťaž, boj o Bodkovaný dres. Funguje na rovnakom princípe ako šprintérska súťaž. Body do tejto súťaže sú v cieli umiestnené práve vo vrchárskych etapách. Na vrcholoch stúpaní počas etapy ich môžeme nájsť tiež. Vrchárske prémie sa ešte delia podľa náročnosti stúpaní.
Poslednou zo súťaží je Celková klasifikácia jazdcov do 25 rokov, bitka o biely dres. Funguje presne ako súťaž o dres žltý, no klasifikovaní sú v nej len jazdci do 25 rokov.

Stará dáma má 104 rokov

Tento rok štartuje 104. ročník cyklistických pretekov Okolo Francúzska. Terajší vzhľad nebol taký stále. Menili sa trasy, bicykle, prilby, pravidlá, tímy a pribúdali legendárne mená. Historicky prvým víťazom týchto pretekov sa stal Maurice Garin, domáci pretekár. Najznámejšími menami sú určite Eddy Merckx, Miguel Indurain, Bernard Hinault, alebo Jacques Anquetil. Veľa ľuďom je určite povedomé meno neslávne známeho Lanca Armstronga, alebo posledného víťaza Christophera Frooma. Tour de France sa nejazdí len na Francúzskych cestách. Zavítala už aj do susedných krajín. Tento ročník štartuje v nemeckom Dusseldorfe.

tour, de, france, 2017, sagan, cycling, route, velo, froome, sprint
Zdroj:http://www.letour.fr

Na čo sa môžeme tešiť?

Klasicky je pripravených 21 etáp.  Už v prvom týždni pretekov sa bude bojovať o prvý náskok v celkovom poradí. Tento rok nás čakajú „len“ 3 etapy, ktoré majú cieľ v stúpaní. Jazdci budú musieť prekonať celkovo až 23 horských prémií. Diváci si budú môcť vychutnať pohoria Pyreneje, Centrálny masív, či Alpy. Najlákavejšia je určite posledná, parížska etapa, s dojazdom na Elyzejských poliach pri víťaznom oblúku. Určite sa bude na čo pozerať. My fandíme našim chlapcom a veríme, že Peter Sagan dokáže znova obhájiť Zelený dres!

tour, de, france, 2017, sagan, cycling, route, velo, froome, sprint
Zdroj: http://www.letour.fr

 

Zdroj: http://www.letour.fr

Pridaj komentár