5. ročník HIP HOP ŽIJE

Prvý prázdninový víkend sa naša redakcia zúčastnila najväčšieho hip-hopového festivalu na Slovensku. HIP HOP ŽIJE 2017 na Zlatých Pieskoch priniesol bohatý program. Poďme sa spolu pozrieť ako prebiehal.

hip, hop, zije, main, stage, 2017, crowd, rap, open, air, festival, fun, summer, boy, wonder

Nové priestory

Tento ročník v znamení farieb bielej a fialovej sa konal v novom areáli. Síce sa konal na Zlatých pieskoch, ale zmenili polohu a do areálu pribudli dva nové stage: Dj is not a jukebox a Ja som funky stage. Festivalom už klasicky predchádzali sprievodné programy ako 3×3 basket, beach volejbal, rooftop graffiti jam, kde sa stretli najlepší umelci z celej slovenskej a českej republiky, napríklad Daor a taktiež tanečný battle Outbreak Slovakia v ktorom zvíťazili z medzinárodnej konkurencie (Brazília, Ukrajina, Poľsko, Rakúsko, Česko, Japonsko) Slováci z Hasta La Muerte. Ľudia mali možnosť vytočiť si svoje Air Force.

 

hip, hop, zije, stage, 2017, crowd, rap, open, air, festival, fun, summer, outbreak, urpiner, dance, tanec
Zdroj: https://www.facebook.com/hiphopzijefestival/

hip, hop, zije, stage, 2017, crowd, rap, open, air, festival, fun, summer, shop

Bombový festival

Počas koncertu Majka Spirita a legendárnej crew H16 sa niekto pokúsil dokázať, že hip hop je mŕtvy. Ako to býva na Slovensku momentálnym hitom, niekto nahlásil bombu. Vďaka udalostiam z minulého roku, kde sa festival skončil predčasne (kvôli búrke) mali organizátori pripravený náhradný plán. Pokiaľ policajti prehľadávali areál, ľudia sa presunuli do nadzemných garáží. Po všemožných nadávkach, aké náš slovenský jazyk dokázal ponúknuť, ľudia nestrácali dobrú náladu a vytvorili vlastnú hype party, kde spievali pesničky či kričali HIP HOP ŽIJE! Po celkom krátkom čase sa objavil Osťo s dobrou správou od policajtov, že nenašli žiadnu bombu a tak sa pokračovalo opäť v areáli.

hip, hop, zije, main, 2017, crowd, rap, open, air, festival, fun, summer, bomba, osto, hypeman
Zdroj: www.fotonikon.sk

Druhý deň bol line-up upravený, ale aj napriek všetkému H16 dokončili svoj „bombový koncert“. Musíme vyzdvihnúť organizátorov ako túto nečakanú situáciu zvládli a dokázali, že hip hop stále žije.

Autocamping a livestream

Nebudeme len chváliť. Našou povinnosťou je spomenúť aj iné nedotiahnuté záležitosti. Dva dni pred samotným festivalom organizátori ohlásili, že sa nebude dať dostať do stanového mestečka s autom. V ten moment sa začala vlna hejtu a následného predávania lístkov. Berieme to ako veľký krok späť, pretože voči ľudom, ktorí chceli kempovať, bolo nefér sa to dozvedieť tak neskoro. Vďaka veľkému tlaku ľudí sa podarilo organizátorom dohodnúť s usporiadateľmi a vybaviť aspoň dve parkovacie plochy hneď vedľa stanového mestečka. Tým, ktorí sa nemohli zúčastniť akcie sa nepozdávalo ani to, že tento rok livestream nevysielal. Bývalo to totiž zvykom vychutnať si aspoň z pohodlia domova kvalitný obraz a hudbu. Dúfame, že ďalší ročník sa podarí predísť týmto záležitostiam.

Interpreti a vystúpenia

Na festivale si našiel každý TO svoje. Kvôli zmene sobotňajšiemu line-upu dal Strapo priestor a čas českej skupine Supercroo na hlavnom stagi. To sa nepáčilo strapovým fanúšikom a dali to Čechom kvalitne pocítiť. Strapo nesklamal svojich fanúšikov a ako to u neho býva zvykom vykašľal sa na VIP a šiel sa najprv venovať ľudom s normálnym lístkom. Oceňujeme aj už spomínane pridané stage, kde sa napríklad aj napriek žánrovému rozdielu ukázal vyznávač grimu Gleb a v DJ is not a jukebox rozpútal peklo. Za nás taktiež palec hore aj funky stagu, kde dal najväčšiu čerešničku Igor Kmeťo s kapelou a doplnili ho najlepší funkoví tanečnící z celého Česka a Slovenska.

Ak si z východu a nemohol si sa zúčastniť v Bratislave máš jedinečnú šancu. 11-13. augusta sa koná na Domaši v časti Dobrá HIP HOP ŽIJE Východ.

A my ostatní

Zas a znova vidíme sa na Zlatých!

 

hip, hop, zije, main, stage, 2017, crowd, rap, open, air, festival, fun, summer, pivo, beer, glass, sun