Katowice ako kolíska CS:GO

Malá izba alebo obrovská hala?

Každý, kto sa aspoň trošku zaujíma o počítačové hry a eSport určite pozná poľské mesto Katowice. V tomto meste sa každoročne organizuje turnaj obrovských rozmerov. Už niekoľko rokov sa vo viacúčelovej komplexnej aréne s názvom Spodek konajú najväčšie počítačové turnaje sveta. Ľudia, ktorí sa nezaujímajú si môžu povedať, že táto hala nebude nič extra, no má kapacitu až 11 500 miest. V tejto aréne v roku 1996 dokonca vystúpila aj skupina Deep Purple a od roku 2013 sa tu koná aj tenisová WTA Tour. Nie je to žiadna malá miestnosť plná spotených ľudí sediacich za počítačom ale obrovská aréna. V nej si prídu na svoje fanúšikovia hudby, športu alebo elektronického športu. Táto aréna sa každoročne naplní tisíckami nadšencov pre počítačové hry. Ľudia stále lepšie vytvoria mrazivú atmosféru a ukazujú nezaujatej verejnosti, že nejde len o stratu času za počítačom či nebodaj závislosť.

esport, csgo, arena, katowice, spodek, esl, poland
Zdroj: hltv.org

 Prvý rok na štadióne

V marci 2014 sa uskutočnil prvý turnaj moderného Counter-Striku v takejto veľkej aréne. Hneď zožal veľký úspech a lámal rekordy. Prvým z nich bolo spojenie udalosti Intel Extreme Masters a EMS One, čo vytvorilo celkový prize pool na tú dobu neuveriteľných 500 000 dolárov. Bol teda rozdelený medzi tieto dve udalosti presne na polovicu. Znamenalo to rozdelenie 250 000 dolárov medzi 16 zúčastnených tímov  samozrejme podľa umiestnenia. Víťaz si odniesol až 100 000 a krásnu trofej.  Jedným z dôvodov takýchto vysokých výhier bol aj fakt, že vývojárska firma Valve sa rozhodla tento turnaj určiť za takzvaný Major. Bol to druhý takýto „hlavný“ turnaj po udalosti DreamHack Winter 2013. Ten bol prvý v histórii a konal sa vo švédskom Jonkopingu. Z tohto turnaja vzišlo aj prvých 8 účastníkov turnaja v Katowiciach, zvyšných 8 si miesto muselo vybojovať v kvalifikáciách. Tento turnaj vyhrali domáci Virtus.Pro, ktorý si po dominantnej hre počas celého turnaja tento tím jednoznačne zaslúžil. Keď tím okolo legiend Nea a TaZa porazili švédskeho protivníka Ninjas in Pyjamas, historicky najúspešnejší tím v Counter-Striku 2:0 na mapy, nebolo potrebné sa o víťazovi baviť a len mu zablahoželať. Finále tohto turnaja trhlo divácky rekord, kedy pozeralo 252 000 ľudí online. To bol ešte len začiatok rozkvetu tejto hry.

esl, esport, csgo, spodek, arena, poland, one, crowd, stage, finals, virtus.pro, nip
Zdroj: hltv.org

O rok opäť na „Spodku“

V roku 2015 firma Valve znova vyhlásila, že prvý Major roku budú opäť hostiť Katowice. Mnohým ľuďom by sa zdalo, že sa hra neposunula smerom vpred, pretože sa prize pool nezvýšil, opak bol však pravdou. Na turnaji sa zúčastnil aj brazílsky tím. Jediným nezúčastneným kontinentom ostala dodnes Afrika. Okrem nového účastníka sa zlepšila aj taktická vyspelosť, či celková úroveň turnaja. Prvých 8 tímov bolo opäť nasadených z predchádzajúceho turnaja, ďalších 8 si svoje miesto muselo vybojovať. Finále tento krát ovládol švédsky súboj bez domáceho celku. Ninjas in Pyjamas sa 4. krát za sebou dostali do finále Major turnaja. Tento krát nestačili na tím fnatic. Okrem toho, že sa Spodek aréna znova vypredala padol aj ďalší divácky rekord. Tento rok sa na finále pozeralo naživo až neuveriteľných 1 012 745 divákov, čo bol prvý CS:GO turnaj, ktorý prekročil milión divákov. 

trophy, spodek, arena, fnatic, nip, finals, csgo, esports, esl, one. win
Zdroj: hltv.org

Prvý krát bez sponzora

V roku 2016 sa Spodek aréna v Katowiciach opäť naplnila, tento krát však nešlo o Major turnaj. Valve sa po dvoch rokoch sponzorovania tohto turnaja rozhodlo túto udalosť nepodporiť. Prednosť dostala Americká firma MLG, ktorá zorganizovala turnaj v Columbuse. To však fanúšikov neovplyvnilo. Poľské mesto opäť žilo eSportom. Tento krát pod záštitou Intel Extreme Masters sa proti sebe postavilo 12 tímov, z ktorých 8 bolo pozvaných organizátorom a zvyšné 4 tímy sa museli o miesta pobiť. Turnaj bol opäť zaplatený rovnako, ako predošlé akcie na tomto štadióne.  Tentokrát peniaze vyzbierali nezávislí sponzori a upozornili, že výhry v takýchto turnajoch budú rásť. Finále síce nesledovalo toľko ľudí ako predchádzajúce ročníky, no kvalita mu nechýbala. Víťazmi sa stali opäť švédsky fnatic , ktorí dokázali poraziť po napínavom zápase Brazílskych hráčov tímu Luminosity gaming.

esport, esl, one, iem, intel, extreme, masters, fnatic, trophy, win, luminosity, tournament
Zdroj: hltv.org

Katowice nesmú chýbať

V aktuálnom roku 2017 sa svetovo známy turnaj opäť objavil v poľskom meste. O tom, že tento turnaj patrí k jedným z najprestížnejších svedčí aj fakt, že sa pod hlavičkou Intel Extreme Masters vyzbieralo opäť 250 000 dolárov. Turnaj prebiehal v rovnakom formáte a štýle ako pred rokom. Na vyraďovaciu časť sa vypredali miesta v aréne Spodek. Celovíkendové lístky v hodnote 18 eur boli vypredané už viac ako mesiac pred turnajom. Skvelá atmosféra bola tento rok mierne poznačená neúčasťou domáceho celku vo vyraďovacej časti, no fanúšikovia si svojho favorita našli a značne ho podporili. Vo finále sa stretli dánske hviezdy so sponzorom Audi, Astralis a americká organizácia FaZe Clan, pod ktorou pôsobia európski hráči. Po skvelom závere turnaja dvíhali trofej nad hlavu dánski mladíci. Pripísali si už druhé veľké víťazstvo v roku 2017, pretože pred tým vyhrali už prvý tohtoročný Major v Atlante, ktorý zorganizovala firma ELEAGUE.

esports, hltv, katowice, trophy, esl, one, astralis, faze, tournament, win, spodek, arena
Zdroj: hltv.org

Sú Katowice jedným z najsledovanejších turnajov na svete? Určite sú, a aj keď už nie sú sponzorované Valve, hlavne pre poľských, slovenských a českých fanúšikov to bude „Major“ už nastálo. Či už kvôli cenovej dostupnosti, vzdialenosťou, alebo sa im do pamäti vryl prvý turnaj práve na tomto meste, ktorý bol v tej dobe najlepší svojho druhu.

 

Pridaj komentár