Urbex zastávka – Kuneradský zámok #1

Dostali sme sa do Žilinského okresu, prešli Rajecké Teplice, kde sa nachádzajú dobre známe termálne, liečebne kúpele, a dostali sa až pred dedinku Kunerad. Tiché prostredie, čerstvý vzduch, blízky potok pozdĺž celej cesty a hlavne pokoj. To všetko nás ako bonus sprevádzalo popri našej ceste za jedným z najcennejších urbexov na Slovensku. Značka na začiatku obce, nám prezdradila, že náš cieľ by mal byť o 3 kilometre a to znamenalo, že sa konečne blížime ku našej prvej #urbex zastávke

Skôr, než sme sa dostali ku samotnému zámku, kde všade naokolo bol les, naskytol sa nám pohľad na 3 domy, ktoré mali podobný osud ako samotný zámok. Samozrejme sme dlho neváhali a šli ich preskúmať.

História zámku

V roku 1916 dal zámok postaviť gróf Balestrém. Pôvodne mal slúžiť ako rekreačný lovecký zámok pre cisárov Rakúsko-Uhorska a Nemecka Františka Jozefa I. a Viliama II. Tento plán nebol uskutočnený kvôli vypuknutiu 1. svetovej vojny a tak slúžil ako príležitostné rodinné sídlo rodiny Balestrémovcov. Počas Slovenského národného povstania tu sídlila 2. partizanská brigáda M. R. Štefánika a preto ho 25. septembra 1944 nemeckí fašisti vypálili. To bol prvý požiar, ktorý zasiahol tento kaštiel. Roku 1959 prebehla rekonštrukcia, ktorá dovolila aby bola stavba opäť použitá, tentokrát sa využila na liečbu ochorení dýchacích ciest. Potom sa zámok stal majetkom kúpeľov Rajecké Teplice. Zámok prešiel v roku 1996 do súkromného vlastnístva a odvtedy bol využívaný len príležitostne. Bohužiaľ, požiar opäť úradoval v roku 2010, kde zničil veľkú časť strechy.

Chátrajúca kultúrna pamiatka

Táto nezvyčajná stavba je postavená podľa francúzskej architektúry, v štýle modernej secesie. Zámok tvoria nárožné veže, vikiere, terasy s arkádami, vonkajšie schodiská a park. Kedysi bol okolo plot, no dnes už je zhodený na zemi. Všetky dvere sú otvorené a nám nič nebránilo dostať sa do vnútra aj hlavným vchodom.

Pri pohľade na niektoré budovy si povieme, že je škoda ako skončili. Pri tejto stavbe to však platí niekoľkonásobne. Už len fakt, že zámok, ktorý patrí ku kultúrnej pamiatke ostal len tak chátrať, je smutný. Do rozsiahlej rekonštrukcie sa nikomu už dlhšie nechce, no vďaka tomuto by sme toto miesto možno nikdy nenavštívili.

O fotky sa postaral šikovný fotograf z Košíc -> Lukáš Uhorščák