Historicky najúspešnejší tím Counter-Striku Ninjas in Pyjamas

Ľudia, ktorí aspoň trochu sledujú dianie v elektronickom športe určite poznajú tím Ninjas in Pyjamas. Toto herné zoskupenie na seba upozorňuje už značne zaujímavým menom. Poďme sa pozrieť na to, čo týchto priaznivcov počítačových hier dostalo do povedomia.

Začiatky

V júni 2000 Tommy „Potti“ Ingemarsson a Christofer „Tootzi“ Olsson založili NiP ako tím, fungujúci na sieti LAN. Onedlho sa do tímu pridali ďalší hráči. Tím sa tak začal presadzovať na švédskej esportovej scéne. Niekoľko víťazstiev v on-line, menších offline súťažiach a ligách zabezpečilo, že sa považovali za jeden z najlepších švédskych celkov. Jedným z prvých väčších turnajov bolo CPL Kolín nad Rýnom, kde skončili na skvelom 4. mieste. Niektorí hráči však nevydržali, a tak tím stále hľadal náhrady.

ninjas, in, pyjamas, nip, spawn, heaton, vintage, magic
Zdroj: play.esea.net

Onedlho sa NiP zúčastnili na major turnaji Babbages CPL v Dallase, Texas. Po víťazstve niekoľko hráčov odišlo a potom sa pripojili noví hráči. Najznámejší boli Emil „Heaton“ Christensen a Jørgen „XeqtR“ Johannessen. Tím sa po týchto udalostiach rozpadol, vznikli dva celky, ktoré proti sebe súperili. Stretli sa proti sebe vo finále na turnaji v Amsterdame s názvom CPL Holland 2001. Po turnaji vznikol nový NiP pozostávajúci z HeatoN, Potti, MedioN, Hyb a XeqtR. Nasledovalo obdobie kedy sa zostava NiP mierne obmieňala. XeqtR bol vyhodený a následne opäť prijatý do tímu. Po turnaji Birdie LAN sa NiP, konkrétne trio HeatoN, Potti a XeqtR zlúčili s organizáciou SK Gaming. SK Gaming však nemá so Slovenskom nič spoločné. Ide o Dánsku hernú organizáciu.

cpl, dallas, old, sk, gaming, nip, ninjas, heaton, crt, byoc
Zdroj: play.esea.net

Problémy SK

Netrvalo dlho a v tíme SK Gaming nastali zmluvné problémy. Hráči organizáciu opustili a Potti znovu oživil samostatnú značku Ninjas in Pyjamas v roku 2005. Tím vtedy fungoval v zostave HeatoN, Hyper, ahl, SpawN a fisker. V tejto zostave sa zúčastnili na turnaji CPL Barcelona. Bolo to považované za neúspech a tak sa zopár hráčov vrátilo opäť do SK. Po problémoch sa situácia ustálila a vznikla zostava Potti, HeatoN, walle, zet a ins. V roku 2007 sa Potti a HeatoN rozhodli, že svoju hráčsku kariéru ukončia a tak na NiP čakala pauza.

emil, heaton, christensen, nip, ninjas, in, pyjamas
Zdroj: cybet.com

Príchod CS:GO

Ninjas in Pyjamas sú známy v modernej histórii CS hlavne svojou dominanciou v období medzi septembrom 2012 a aprílom 2013. V rozmedzí týchto siedmich mesiacov si vytvorili dodnes neprekonanú bilanciu 87 výhier a 0 prehier. Nič netrvá večne a NiP po mnohých úspechoch online a offline konečne prehrali. Najprv prehrali online zápas proti dánskemu zoskupeniu n!faculty na turnaji EMS One Season Cup #1. Aj offline nepremožiteľnosť skončila. Tentokrát prehrali proti poľskému Virtus.Pro na turnaji Copenhagen Games. Švédsky celok sa preslávil aj tým, že ako prvý si zahral v piatich finále Major turnajov po sebe. Najprv, v roku 2013, sa predstavili na domácej pôde na turnaji Dreamhack Winter 2013. Vo finále však nestačili na svojich rivalov fnatic. V marci ďalšieho roka sa konal turnaj EMS One Katowice, kde švédi hrali finále proti tímu Virtus.Pro. NiP si s domácim tímom neporadili o znova obsadili druhú priečku. Na treťom Major turnaji sa od nich veľa neočakávalo, pretože predtým neoslnili výsledkami. Na prekvapenie sa opäť dostali do finále, znova proti tímu Fnatic. Tentokrát už neťahali za kratší koniec a vyhrali tak ESL One Cologne 2014. Paradoxne, po prvej výhre na najväčšom turnaji zatiaľ sa CS:GO zoskupenie prvý krát zmenilo. Po vlne kritiky tím opustil Robbin “Fifflaren” Johansson a nahradil ho mladý švéd Mikail “Maikelele” Bill. Ninjas in Pyjamas tak v zostave GeT_RiGhT, f0rest, friberg, Xizt a Maikelele bojovali o svoje druhé veľké víťazstvo na podujatí DreamHack Winter 2014. Vo finále ich ale tentokrát zastavili francúzsky LDLC.

esl, one, cologne, nip, ninjas, in, pyjamas, winner, major, tournament
Zdroj: hltv.org

Koniec úspešnej éry

Po tomto období nasledoval pre švédsky celok útlm. Najprv bol z tímu vyhodený Maikelele, ktorého nahradil Aleksi “allu” Jalli. S ním ešte dokázali na ďalšom turnaji v Katowiciach obsadiť 2. miesto, no to bolo na dlhšiu dobu všetko. Trápenie nasledovalo celý rok 2015. Najprv 5.-8. miesto v Kolíne nad Rýnom a potom aj na jeseň 3.-4. miesto na turnaji DreamHack Cluj-Napoca v Rumunsku. V roku 2016 došlo opäť k zmene. Fínskeho snipera Alluho vymenil švéd, Jacob „pyth“ Mourujärvi. Prvý problém nastal, keď pyth nedostal víza pre pobyt v amerike kde sa konal prvý Major tohto roku, MLG Columbus. Miesto neho si tak zahral tréner Björn „THREAT“ Pers. V tejto neobvyklej zostave vtedy NiP obsadili opäť 8.-5. miesto.

crowd, malmo, dreamhack, masters, arena, nip, ninjas, in, pyjamas
Zdroj: malmoarena.com

Major bez nindžov

V lete 2016 si NiP zahrali doteraz posledný Major turnaj. V skupinovej fáze ESL One Cologne nedokázali postúpiť zo skupiny a stratili tak titul „Legends“. Účasť do ďalších turnajov si tak museli vybojovať v kvalifikáciách. To sa im zatiaľ nepodarilo, a tak márne čakajú dodnes. V blízkej minulosti došlo k zatiaľ posledným dvom zmenám. Pyth-a vymenil mladý William „draken“ Sundin a neskôr došlo aj k výmene friberg-a za ďalšieho mladého hráča. Fredrik „REZ“ Sterner, ktorý ho nahradil teda uzavrel zmeny v zostave a tak švédsky tím čaká na impulz. Vyzerá to tak, že posledné zmeny trochu pomohli. NiP vyhrali nedávno turnaj DreamHack Open Valencia a minulý víkend sa umiestnili na 4.-3. mieste vysoko hodnoteného turnaja DreamHack Masters. Vrátia sa ešte švedske legendy GeT_RiGhT a f0rest na výslnie? To ukáže len čas.

Zdroj: nip.gl, wiki.teamliquid.net, hltv.org