IT – hororové kráľovstvo Stephena Kinga

Klauni. Vyvolávajú vo vás smiech alebo z nich máte záchvat paniky ? Stephen King bol prvý človek, ktorý prišiel s nápadom, že klaun môže vystupovať ako desivá postava. Prvá kniha bola publikovaná v roku 1986 a do televízie ako miniséria sa dostala až v roku 1990. S. King vytvoril Pennywiseho ako metaforickú silu zla, ktorá znázorňuje náš najväčší strach. Pennywise nie je strašidelný ako klaun, ale preto, že má schopnosť zmeniť svoju fyzickú osobu na niečo celkom iné. Na niečo, čo vás desí najviac. Veľmi rafinovaný začiatok filmu vás vtiahne do deja svetelnou rýchlosťou a vy len čakáte, z ktorého kúta kina vyjde strašidelný klaun, chytí vás za nohu a ukáže vám, čo je strach. Nechcem znieť chladne, kruto a skazene ale taká som a takto to zo mňa ide von. Čo je to s tými dnešnými horormi ? Veľa hororov dnešnej doby je ako „dajme skupinu dokopy a poďme hľadať démonov a duchov čo terorizujú mesto, dajme dohromady pár eur a poďme ohurovať masy ľudí.“ Tento film je ale odlišný. Veľmi sa mi zapáčila skupina lúzrov v tomto filme pretože vám pripomenie vás.

Recenzie od návševníkov kina

Opýtali sme sa pár ľudí, čo si o tomto horore myslia a či tento film splnil ich očakávania. Pozrime sa na to či ich strach má nejaké limity.

Garet [Chicago, Illinois]

„Film nebol naozaj to, čo som očakával. Normálne hororové filmy nemajú veľa sprisahania a veľmi zriedka majú celú skupinu ľudí, ktorí pracujú spoločne. Oni tiež zostali organizovaní v celom rozsahu, pretože tam bola naozaj len jedna hrôza za celý film. V nedávnych hororových filmoch som videl veľa náhodných strašidiel, ktoré v skutočnosti nemajú nič spoločné so sprisahaním. Má len jednu pravú hrôzu, ktorá je Pennywise. Očakával som, že Pennywise na konci zomrie, ale páči sa mi to tým, že ponecháva priestor na pokračovanie“.

Klaudia [Foodblogerka, Košice]

„Keďže som videla skoro všetky horory, obávala som sa, že ma už nič neprekvapí, ale bolo to prekvapivo dobré, miestami strašidelné a mala som aj ja dosť niekedy. Bol to slušný horor, v kine to malo svoje čaro a pridalo to na napätí. Film bol super spracovaný a strašidelný klaun mi neznel tak strašidelne ako potom vo filme bol. 100 ľudí, 100 chutí, ale ja som s týmto hororom spokojná“.

Tomáš [Košice]

„Musím sa priznať, že som nečítal knihu, a taktiež som nevidel ani prvý film z roku 1990, ale novodobé It od Muschiettiho sa mi páčilo. Hneď na začiatok musím vyzdvihnúť parádne herecké výkony tých detí. Po premietaní som rozmýšľal či tam hrali aj nejakí dospelí, pretože tie deti všetkých zatienili a k tomu Pennywise, ktorý bol tiež super (tuším, že jeho predstaviteľ Bill Skarsgård mal asi len 28 alebo 27 rokov). Ďalej super atmosféra, super soundtrack a vizuál… Ono to v podstate ani nebol normálny horor, ale dosť to tlačilo na psychologickú stránku postáv s prvkami drámy a thrilleru. Čo mi ale miestami vadilo, bola vec, ktorú spomínal na kvíze aj Končený „Američania sa nikdy ničoho neboja“. Ja by som sa na ich mieste „posral“ a utekal by som kade ľahšie, ale oni v scénach, kedy by mali zdrhať, nezdrhajú…ale to je len taká poznámka, ktorá film až tak neovplyvní, takže za mňa celkom milé prekvapenie a film sa mi páčil.“

Magazín [HorrorFamily, USA]

„Podľa nás Bill, Pennywise a celý klub lúzrov je úplne super. Úžasný, úžasný film, oplatí sa vidieť “

Juraj [Šaľa]

„Čo sa stane ak sa hororov strániaci sa človek objaví v kine na filme IT, od ktorého si už pred premiérou milovníci strachu sľubovali veľa? Tak ja vám to poviem. Moje očakávania boli, že si pozriem klauna ktorý sa ma bude snažiť naplašiť čo najviac krát, a počet jeho úspešných pokusov bude reflektovať kvalitu filmu, našťastie, toto očakávanie sa nenaplnilo. Film mal veľmi dobrý spád, dejovú líniu, atmosféru, dobré herecké obsadenie a samozrejme aj efekty sprevádzajúce celý film, proste takmer všetko na čo si spomeniem. IT jasne vyznačilo hranicu ktorá je medzi kvalitným, a menej kvalitným filmom, či to je horor alebo hocijaký iný žáner. Jednotlivé udalosti vo filme boli veľmi dobre prepojené a vrcholili v scénach (pre mňa) plných strachu, a v momente keď som predpokladal že už je všetko OK a dovolil som si vydýchnuť, tak opäť sa vynorila akási desivá scéna predlžujúca trvanie mojich zimomriavok.
Film si určite nenechajte ujsť a zavítajte do kina, čaká vás silný filmový zážitok. Pre mňa 8,5/10.“

Fotky zo zákulisia natáčania

stolička, začiatok, horor, film, klaun, očakávanie, čierna, strašidlo
Zdroj: fuse.tv

Prvý deň natáčania.

deti, film, it, horor, stretnutie, natáčanie, strach, smiech, plač, herci
Zdroj: fuse.tv

Stretnutie členov klubu lúzrov pred natáčaním ( z prava Beverly, Stan, Ben, Mike, Eddie, Richie, Bill)

klaun, strach, film, natáčanie, kamera, strih, maska, smiech, deti
Zdroj: horrorfreaknews.com

Pred touto fotografiou sme zdieľali snímok kde sme predstavovali mladých hercov, ktorý tvoria The Losers Club. Jediný znak, ktorý z tohto záberu výrazne chýbal: Zákerný “ tancujúci klaun“ Pennywise, ktorého hra Bill Skarsgard.

Klaun, horor, maska, film, scéna fotka, zákulisie
Zdroj: thepicta.com

Výroba masky Pennywisa. Make up pripravovalo StudioADI

Klaun, scéna, fotka, herci, úsmev, maska, smiech, štúdio
Zdroj: thepicta.com

Fotenie pred natáčaním s členmi štábu.

Nezabudnite si pozrieť video kde uvidíte rozdiel medzi hororom IT z roku 1990 a z roku 2017

 

Viete už čo je to teda skutočný strach ? Ak nie, skočte na tento film do kina a nezabúdajte aj S. King spí s rozsvieteným svetlom.

 

Pridaj komentár