Attackview – Marián „Machi_SVK“ Macháček: zistil som, že sa dajú vyhrávať peniaze a to ma chytilo

Prvý zo série rozhovorov s názvom Attackview nazrie do sveta pokru. Ako prvého sme vyspovedali mladého Košičana, ktorý sa venuje prevažne online verzii tejto hry. Prečítajte si ako začal, pokračoval, ako sa mu darí a čo plánuje v blízkej budúcnosti!

Ahoj Machi! V prvom rade by som ťa požiadal aby si sa v krátkosti predstavil ľuďom, ktorí ťa nepoznajú.
Zdravím všetkých čitateľov a hráčov. Volám sa Marián Macháček a niektorí ma možno poznáte za stolmi pod prezývkou Machi_SVK. Mám 22 rokov, bývam v Košiciach a k pokru som sa dostal už na základnej škole, kde sme hrali cez prestávky o … hmm zápalky samozrejme.

machi, marian machaček, poker, online, pokerstars

Ako prebiehal začiatok tvojej kariéry? Začiatky bývajú dosť chaotické a zväčša hráč viac prehráva ako vyhráva.
Moja, ak sa to dá nazvať kariéra začala klasicky a to freerollmi, neskôr micro stakes Sit-n-Go a samozrejme, že to bolo štýlom busto-reload-busto bez nejakého bankroll managementu. Hra ma ale pohltila a začal som hľadať nejaké informácie, aby som mohol vyhrávať viac (resp. začať vyhrávať :D) a našiel som PokerStrategy.com, ktorý ponúkali zadarmo $50 a našiel som aj tam nejaké stratégie. To bol prvý kontakt so vzdelávaním v pokri, no samozrejme, že som to zase bustol. Po nejakom čase som sa rozhodol venovať 6max hyper turbo turnajom na sieti Entraction po vzore masuronikeho a jeho sngguru stránke a bolo to čisto o rakebacku. Následne som sa začal venovať 9man turbo sng turnajom na PokerStars, kedže z variancie som bol dosť zhnusený. Nasledovali prvé coachingy s top slovenskými sng regmi (PlayerSVK, 99_shark_94, masuronike atď.) , no na týchto turnajoch sa mi nejak extra nedarilo a prestali ma baviť. Následne prišiel prvý kontakt s MTT turnajmi a tie ma začali neskutočne baviť hlavne kvôli dynamike, meniacej sa stratégií počas rôznych fáz a samozrejme možnosti vyhrať život meniace peniaze. Prišlo prvých pár hitov hlavne v kedysi veľmi výhodných $1 turbo rebuyoch a nejakých Hotoch. Cieľ bol jasný, stať sa profesionálom a živiť sa pokrom.

Od začiatku svojej kariéry si sa pravdepodobne popri hraní veľa učil. Koľko času si venoval hraniu a koľko štúdiu rôznych stratégií alebo psychológie?

Od začiatku „kariéry“ som sa venoval štúdiu o niečo viac, lebo ma to aj viac bavilo. No vždy to bola moja slabá stránka a mal by som štúdiu venovať viac času. Neskor som sa snažil študovať aspoň štvrtinu hracieho času, ale úprimne, dlhú dobu sa mi to nedarilo.

V čom konkrétne ťa poker oslovil? Píšeš, že ťa bavilo študovať. Dá sa to chápať tak, že sa rád učíš? Alebo je nejaký konkrétny aspekt ktorý ťa zaujal?
Začal ma baviť už na základnej škole, ako som písal, ako hra. Potom som však zistil, že sa dajú vyhrávať peniaze a to ma chytilo. Keďže som chcel vyhrávať viac, tak som sa chcel zlepšit a byť raz vo Vegas na nejakom veľkom turnaji, alebo vyhrávať tisíce dolárov z pohodlia domova. Oslovila ma najviac tá sloboda. Nemáš šéfa, nemusíš si dávať budík, ale má to samozrejme aj negatíva. Čo sa týka štúdia ma fascinovalo, ako sa matematické koncepty využívajú v pokri a cela ta logika za tým.

Spomínal si aj nejaké prehraté peniaze. Ako to na teba vplývalo? Predsa len veľa ľudí hneď čaká nejaké výhry a keď to nepríde tak ich to demotivuje prípadne sa stanú ‚gemblermi‘.
Začiatky boli klasické a to, že som prehral opakovane malú čiastku a vložil zas, keďže nebol žiadny bankroll management. Neskôr, keď som sa venoval turnajom full time som začal prehrávať tisíce dolárov behom pár mesiacov a to so mnou, úprimne, hýbalo. Pomáhalo, keď som si pozeral celkový graf, kde som bol v profite, alebo grafy iných hráčov, ktorí prekonali downswing. Aj momentálne som vo veľkom downswingu už dlhú dobu a to je aj jedno z hlavných negatív turnajov a veľa ľudí to psychicky nezvládne.

 

machi, statistiky, marian machaček, poker, graf
Štatistiky z turnajov Sit-n-Go

Veľa ľudí nevie ako vlastne taký život hráča prebieha. Je to len o vysedávaní pri pokri, alebo si čas prispôsobuješ ako momentálne potrebuješ?
Väčšinou hrávam rovnaký čas päťkrát do týždňa. T.j. väčšinou začínam nejak o 5-6 poobede a končím o 2-3 v noci. Víkendy začínam niekedy skôr a končím podľa toho ako sa darí. V extrémnych prípadoch aj o 8 ráno.

Po takomto nočnom výkone pravdepodobne dlho spíš. Vplýva to nejak na tvoje okolie? Podľa čoho si určuješ voľno a povieš si „Dnes nebudem hrať.“?
No vstávam poobede a skôr ponocovanie vplýva občas na rodičov. Voľno si dávam pondelky a piatky. Piatok aby som mohol stráviť čas aj s kamarátmi a pondelky na refresh po intense víkende.

Na tvojej facebookovej stránke registrujeme adresu pokerlikejob.eu. Vieš nám bližšie priblížiť o čo ide?
Momentálne stránka nefunguje, kedže som ju z dôvodu našich noviniek v zákone zhodil. Čize sa k tomunebudem viac vyjadrovať.

Spomínal si, že si v dlhodobom downswingu. Aké sú teda tvoje plány, prípadne vízie do blízkej budúcnosti?
Plány sú vyhrabať sa z downswingu, no nevylučujem, že si nájdem prácu/brigádu a budem hrať popri.stats, poker, machi, svk, pokerstars, stats

Máš nejaký konkrétny event, na ktorom by si si chcel zahrať a je to možno zatiaľ len tvojím snom?
Asi ako u každého WSOP Main event a EPT main event (momentálne už to ma iný názov).

Ďakujeme za tvoj čas, prajeme ti veľa štastia pri hre a v živote. Je ešte niečo, čo by si odkázal našim čitateľom?
Ďakujem aj ja a prajem všetko dobre. Čitateľom by som odkázal, že keď plánujú zlepšiť svoju hru, pripadne majú nejaké otázky, môžu sa ozvať. A samozrejme im prajem všetko dobré v živote.

Ak máte záujem zistiť niečo viac ohľadom Machiho hre, máte nezodpovedanú otázku, alebo sa chcete zlepšiť v hraní, naváhajte kontaktovať Machiho na jeho FB stránke, ktorú nájdete tu!