Kolský vrt. Skutočné peklo alebo podvod storočia?

kolsky vrt, rusko, peklo, attacker, zvuky z pekla, zvuky, more, hory, tovaren, chalan, satan, diabol, 666,
Zdroj: http://www.ancient-origins.net/

Jedného dňa v roku 1970 sa vo vtedajšom Sovietskom zväze vedci rozhodli sledovať pohyb litosferických platní. Mohli by tak predpovedať zemetrasenia a varovať ľudí včas pred katastrofou. Nato aby to dokázali sa potrebovali dostať dostatočne hlboko pod zemský povrch. Vybrali si na to polostrov Kola pri meste Zapoljarnyj, kde údajne nebolo potrebné dosiahnuť takej hĺbky ako v iných miestach. Pôvodným plánom bola hĺbka 15 kilometrov. Vedci tento projekt ukončili v roku 1992 aj keď nedosiahli stanovený cieľ. Bolo objavených vyše 12 000, no hĺbku 15km sa dosiahnuť nepodarilo.

kolsky vrt, rusko, peklo, attacker, zvuky z pekla, zvuky, more, hory, tovaren,
Zdroj: https://www.nevsedni-svet.cz/

Panika alebo neschopnosť pokračovať?

Keď v roku 1992 skončilo vŕtanie otvoru v zemskom povrchu zapísal sa do Guinessovej knihy rekordov za najhlbší vrt na svete – 12 261 metrov. Keďže nebol dosiahnutý pôvodný cieľ, ľuďom bolo čudné, že práce skončili na tomto čísle. Vtedy vyšla na verejnosť hrôzu naháňajúca nahrávka podobná ľudským výkrikom kdesi v jaskyni. Išlo práve o nahrávku, ktorú vedci nahrali mikrofónom na zaznamenávanie seizmickej aktivity v údajnej 12 kilometrovej hĺbke. Celý svet si mohol vďaka rýchlej reakcii médii vypočuť zvuky z pekla.

Pravda, ktorú nikto nedokázal

Vedúci projektu Dimitrij Azzacov sa vtedy k nahrávke vyjadril: „Do vrtu sme spustili mikrofón, ktorý mal nahrať pohyb dosiek. Miesto tohoto pohybu sme počuli ľudské hlasy kričať bolesťou. Boli sme šokovaní. Som presvedčený, že sme navŕtali strop pekla. Ako komunista neverím v Bibliu a nebo. No teraz ako vedec verím v peklo.“ Aj ďalší nórsky seizmológ Bjoerne Nymmendal sa vyjadril, že ide o skutočné ľudské hlasy. Skeptici naopak túto nahrávku veľmi spochybňovali a preto vedci nechceli, aby sa táto nahrávka dostala na verejnosť. To sa im však nepodarilo a nahrávka obletela celý svet a objavila sa v hlavných správach vo viacerých krajinách. Svet sa rozdelil na dva tábory- tí čo verili, a tí, čo verili, že ide o podvod. Zdroje uvádzajú, že ide o výmysel z hlavy ďalšieho Nóra, ktorý chcel zmanipulovať médiá a poslal im len obyčajný remix z filmu Baron Blood. Tí si informácie nijak nechceli overiť a zistiť dôkazy. Hlavným cieľom bolo zvýšiť sledovanosť a byť zaujímavý niečím hrôzostrašným. To sa im podarilo a vznikol tzv. domino efekt. Dozvedel sa to celý svet a prijal to ako fakt. Nikto dnes nedokáže povedať čo je podvod, pravda alebo len skutočná informácia, ktorú niekto nechcene prekrútil.

Bol tento ťah len zásterka pre nedostatočnú techniku na vŕtanie a snaha zakryť neschopnosť, alebo boli skutočne pracovníci a vedci natoľko vystrašení, že nemohli pokračovať?

Zdroj: nevsedni-svet.cz/