Prečo sú vyrezávané tekvice symbolom Halloweenu?

Dnes už nieje ničím výnimočná oslava sviatku mŕtvych ani u nás. Posledný deň mesiaca október  zvaný Halloween je už cítiť na každom kroku niekoľko týždňov vopred. Výklady obchodov zdobia klasické sviečky, svietniky, vence a vyrezávané tekvice. Náš pôvodný Sviatok všetkých svätých a pamiatka zosnulých je pomaly odtláčaný na druhú koľaj. Vedia ale ľudia, čo vlastne robia, keď na svoje okná dávajú svietniky z tekvíc?

Jack O’lantern

Jack Olatern je klasický svietnik vyrezaný z tekvice a osvetlený sviečkou vo vnútri. Využívaný je práve na sviatok Halloween. Pôvodne boli lampy (z anglického „latern“) vyrezávané z kalerábu, zemiakov alebo červenej repy a následne do nich boli vložené žeravé uhlíky na osvetlenie. Boli považované za duše zosnulých, ktoré ľudia položili do okien aby vítali pozostalých. Taktiež mali odháňať zlomyseľných duchov.

halloween, ghost, duch, jack, olatern, svietnik, duch, diabol
Zdroj: http://www.njfamily.com

Pôvodná legenda

V 19. storočí írski prisťahovalci v Amerike tvorili značnú časť etnika. Jeden z Írov, opilec Jack sa v deň Halloweena držal svojho štandardu a popíjal. Tento krát to nezvládol a jeho duša ho pomaly začala opúšťať. Diabol si to všimol a okamžite chcel využiť svoju šancu. Vybral sa za Jackom. Jack, celý vystrašený, rozmýšľal ako sa oslobodí. Požiadal diabla o posledný pohárik. Diabol súhlasil, Jack ale nemal peniaze a tak navrhol diablovi, nech sa zmení na 6 pencí a keď zaplatí, tak diabol sa premení naspäť. Súhlasil a premenil sa. Jack to využil a zavrel ho v peňaženke. Diabol začal prosiť a zároveň sa vyhrážať a chcel aby ho pustil. Nakoniec sa dohodli pod podmienkou, že Diabol dá Jackovi ešte rok slobodu. Ten súhlasil a tak ho pustil. Jack bol šťastný a znova prepadol svojmu alkoholickému štandardu. Rok sa s rokom zišiel a Jack sa na Sviatok všetkých svätých opäť upil. Diabol za ním prišiel, no Jack sa nechcel nechať. Navrhol Diablovi  jablko na jabloni. Diabol si poň musel vyliezť, pretože bolo vysoko. Keď bol na strome, Jack nožom vyrezal do kôry kríž a on preto nemohol zliezť. Diabol zúril, navrhol Jackovi 10 rokov slobody. Jack na dohodu nepristal, žiadal voľnosť naveky. Diabol súhlasil, Jack ho pustil a ich cesty sa znova rozišli. Jack začal piť tak ako tomu bolo doteraz, a po roku na Halloween zomrel. Vybral sa do neba. Tam ho nechceli za jeho hriechy počas života. Vybral sa do pekla. Diabol si ho veľmi dobre pamätal a kvôli ich dohode ho nemohol do pekla pustiť. Na cestu mu však dal žeravé uhlíky aby mu osvetľovali cestu. Tie vložil do vyrezanej repy a vybral sa na svoju cestu. Preto ľudia začali dávať do okien a pred domy vyrezané svietniky. Chceli aby Jackovi pomohli pri jeho ceste a ten ich na znak vďaky ochránil.